Zavřít reklamu

Se začátkem školního roku a blížící se předvánoční nákupní sezónou přichází pro většinu maloobchodníků nejdůležitější a nejnáročnější období v roce. A to platí i pro knihkupectví, která patří mezi oblíbené destinace při výběru vánočních dárků. Ta tak musí být připravena zvládnout nápor zákazníků jak v kamenných prodejnách, tak v e-shopech.

Popularita online nákupů se rok od roku zvyšuje, Češi ale stále rádi nakupují knihy i v kamenných prodejnách. Pro knihkupectví to znamená potřebu zajištění vysoké kvality služeb pro zákazníky v obou prodejních kanálech. Společnost Knihy Dobrovský si včas uvědomila, že klíčem k úspěchu je digitalizace a výběr správného firemního informačního systému. Na hlavní sezónu v roce je tedy díky automatizaci interních procesů a propojením e-shopu a kamenných prodejen skvěle připravena. „Se začátkem školního roku a blížící se předvánoční sezónou pro nás přichází hlavní prodejní období v roce. A je to právě digitalizace obchodních procesů, která nám pomáhá zvládnout bez problému i tato období, kdy se poptávka výrazně zvyšuje,“ říká Štěpán Havránek, produkční ředitel společnosti Dobrovský, která se svými 43 prodejnami a e-shopem patří mezi top tři maloobchodní prodejce knih v České republice.

Výběr správného ERP systému je zásadní pro další růst

Společnost Dobrovský si vybrala informační systém od ABRA Software, který dokázal naplnit všechny její požadavky. Díky jejímu zavedení se firmě podařilo zvýšit obrat o více než 50 procent a rutinní činnosti firmy byly plně automatizovány. To umožnilo zefektivnění systému distribuce zásilek z e-shopu bez potřeby navyšovat personál skladu nebo prodlužovat dobu dodání zboží zákazníkům. „Výběr správného informačního systému byl pro nás zásadní, abychom mohli nadále expandovat jak v maloobchodu, tak v online prostředí,“ vysvětluje Štěpán Havránek,. „V počátcích expanze knihkupectví v online prostředí byly e-shopové objednávky expedovány z nevyhovujících prostor s velkou mírou ruční práce. Bylo jasné, že potřebujeme automatizovat celý objednávkový proces a digitalizovat expedici,“ dodává Štěpán Havránek.

Hlavní přínosy digitalizace

Digitalizace společnosti umožnila zrychlit expedici, snížit chybovost a ušetřit místa ve skladu. Ve špičce je ze skladu Knihy Dobrovský expedováno více než 2 500 objednávek během jediného dne. „Zavedení ERP systému nám pomohlo výrazně snížit chybovost a zvýšit zákaznický komfort a celkovou kvalitu služeb celého knihkupectví,“ dodává Štěpán Havránek.

Současně byl automatizován a optimalizován také nákupní proces, prediktivní modely pracují s obraty prodejen a dalšími parametry a vypočítávají návrh položek k objednání. „Tituly na střední úrovni potenciálu prodeje již tedy nemusíme objednávat plně ručně a tento čas, který není zanedbatelný, můžeme věnovat jiným činnostem, jako je obsluha zákazníka na prodejně,“ vysvětluje výhody Štěpán Havránek.

Maloobchodní prodej v režimu offline nabízí řešení nezávislé na výpadcích internetu a veškeré synchronizace z kamenných prodejen probíhají automaticky. Řízený sklad na každé z prodejen zjednodušil pomocí čteček čárových kódů příjem nového zboží. Automatické odvody tržeb na centrálu fungují na pozadí, což přináší celkovou úsporu ve všech prodejnách přibližně 20 hodin denně.

Pohodlí pro zákazníky

Automatizované propojení e-shopu s navazující firemní agendou umožňuje okamžitě informovat zákazníka o stavu objednávky. Zpracované doklady z e-shopu propadají až do čtečky ve skladu, po zabalení následuje automatická fakturace a informování koncového zákazníka o aktuálním stavu objednávky. Odbavení zákazníka z e-shopu se zrychlilo automatickou přípravou účtenky bez nutnosti skenování položek na pokladně.

Dnes nejčtenější

.