Zavřít reklamu

Zatímco Pixel 6 vstoupil na trh se třemi roky velkých aktualizací verzí operačního systému Android a dalšími dvěma pro bezpečnostní záplaty, softwarovému životnímu cyklu iPhonu se to stále nevyrovná. Google doufá, že se to u Pixelů 8 a 8 Pro změní.

Při pohledu na vývoj mobilního prostředí Androidu jsou tři roky aktualizací operačního systému, což byl i případ telefonů Pixel poháněných Qualcommem v letech 2017 až 2021, méně než slib společnosti Samsung o čtyřech letech, ke kterému se korejský gigant zavázal loni a dotkl se modelů Galaxy S21, S22, Flip3 a Fold3, přičemž závazek pokračoval k zařízením vydaným letos, a to dokonce včetně některých cenově dostupnějších verzí telefonů řady Galaxy A.

Jiná zařízení poháněná systémem Android, jako je Nvidia Shield, mají až osmileté aktualizace z velké části proto, že Nvidia má plně pod kontrolou pomalu stárnoucí čipy Tegra X1 a X1+. Tímto směrem se však ubírá i Google s Tensorem, přestože první tři generace tohoto čipu staví do značné míry na Exynosu společnosti Samsung.

Na stávajících zařízeních poháněných Tensorem se Google chlubí „5 lety aktualizací Pixelů“, protože po Androidu 13, 14 a 15 dostane Pixel další dva roky bezpečnostních záplat, které by měly umožnit jeho pohodlné používání, i když bez zásadnějších vylepšení, jež přinesou nové verze systému v průběhu těchto posledních dvou let. Na druhou stranu je mnoho nových funkcí systému Android poskytováno skrze aktualizace aplikací a služeb Google Play, takže telefon zcela pozadu nezůstane.

No a pak je tu Apple s iPhonem XS vydaným v září 2018 s iOS 12, který se na podzim dočká iOS 17. Model iPhonu 6S z roku 2015 stále dostává bezpečnostní updaty verze na iOS 15 a v současné době se tak nachází na necelých 8 letech softwarové podpory. Příběh aktualizací Androidu blednoucí ve srovnání s iPhonem byl Googlu trnem v oku a bude se to snažit řešit s Pixelem 8 a 8 Pro. Google totiž plánuje konkurenčně zvýšit počet let aktualizací operačního systému, kterými budou řada Pixel 8 a pravděpodobně i budoucí zařízení obdařeny.

Spekuluje se o tom, že by měl příslib aktualizací Pixelů 8 překonat i současnou politiku Samsungu u vlajkových lodí a smysluplně se vyrovnat iPhonu, což by byla pro jihokorejského výrobce poměrně rána, protože se „tou nejlepší podporou Androidu“ rád chlubí. I nárůst na pouhých pět let plnohodnotných aktualizací operačního systému, nikoli pouze záplat v posledních dvou letech, by pro Pixel stačil a umožnil telefonu Google ocitnout se na vrcholu ekosystému, přičemž čímkoli nad tento rámec by gigant z Mountain View šlapal na paty rekordu iPhonu.

Dnes nejčtenější

.