Zavřít reklamu

Samsung se začátkem letošního roku ocitl pod palbou kritiky, když někteří uživatelé tvrdili, že systémové soubory na jejich Galaxy S23 jim z celkového úložiště „ukusují“ neuvěřitelných 60 GB. Jak se později ukázalo, nebyla to pravda, Samsung však přesto aktualizoval svůj software, aby to bylo jasnější.

Když byla začátkem letošního roku představena řada Galaxy S23, Samsung byl některými uživateli kritizován za to, že více než 60 GB vnitřní paměti vyčlenil systémovým souborům. To však nebyla pravda.

Důvodem, proč software Samsungu vykazoval takto vysoké číslo, byla povaha úložiště. Mírou vnitřní paměti, kterou všichni známe, jsou gigabajty, přesnějším způsobem, jak měřit, kolik úložného prostoru je k dispozici a co software používá k jeho zobrazení, jsou však tzv. gibibajty. To je ale odlišný systém – zatímco gigabajty se měří v mocninách 1 024,  gibibajty v mocninách 1 000. To vede k tomu, že smartphone s kapacitou úložiště 512 GB má ve skutečnosti úložiště s kapacitou 476 GiB.

Na Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra bylo toto kritizováno, protože to vše bylo seskupeno do „systémových souborů“. Ve skutečnosti to vypadalo, že soubory a bloatware korejského obra úložiště v telefonech „nafukují“ a tím blokují místo, které by jinak bylo dostupné uživateli.

Jak si všiml známý leaker Max Weinbach, první beta update Samsungu s Androidem 14 aktualizuje nadstavbu One UI, aby zobrazovala úložiště jinak. Rozdělení úložiště v One UI 6.0 nyní uvádí výše popsaný rozdíl v úložišti pod položkou „Other files“ (Další soubory) a přesně ukazuje celkové úložiště využívané systémovými soubory jako zabírající něco málo přes 16 GB.

Očekává se, že nadstavba One UI 6.0 dostane velmi brzy druhou betaverzi. Aktualizaci s její stabilní verzí začne Samsung podle všeho vydávat v říjnu nebo listopadu.

Aktuální novinky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.