Zavřít reklamu

Začátkem tohoto roku odhalila společnost General Motors, že plánuje postupně ukončit podporu pro Android Auto a Apple CarPlay ve všech svých elektrických vozidlech, a to s odkazem na potřebu těsnější integrace s automobilem. GM totiž zavádí nový informační a zábavní systém vyvinutý ve spolupráci se společností Google, což je trochu paradoxní. 

GM odhalilo Cadillac Escalade IQ v hodnotě 130 000 dolarů (cca 2 900 000 Kč), který bude uveden na trh koncem roku 2024 a automobilka s ním zmínila, že toto luxusní SUV nebude nikdy podporovat ani Android Auto ani CarPlay. A to je zde obří 55“ displej, který by s novou generací CarPlay, kterou Apple představil už na WWDC22, fungoval skutečně efektně (GM ale není na seznamu podporovaných automobilek). 

Jenže přechod k ukončení používání ‌obou platforem je však spíše politický než technický. Rozhodnutí bylo učiněno kvůli funkcím specifickým pro elektromobily, jako je využití informací o stavu nabití vozidla k usnadnění navigace. Při používání ‌CarPlay‌ nebo Android Auto nemá telefon uživatele žádné informace o stavu nabití vozidla a GM věří, že nucení uživatelů používat vestavěný systém vytvořený Googlem dokáže tyto informace zohlednit, čímž přinese i lepší uživatelský zážitek. 

Sám Google tedy může stát za pomalým pádem těchto nadstavbových systémů, protože čím více se budou elektromobily rozšiřovat, tím více mohou i ostatní automobilky více sázet na vlastní řešení. Tedy pokud Google i Apple nějakým způsobem neauktualizují své systémy tak, aby dokázaly být napojeny nejen na telefon, ale i automobil. Každopádně rozhodnutí GM je poněkud kontroverzní i v tom, že mohlo dát uživateli na výběr, co chce vlastně používat. Takhle je ten postaven před hotovou věc. 

Dnes nejčtenější

.