Zavřít reklamu

Jednou z věcí, které někteří z nás neberou dostatečně vážně, ale odborníci doporučují, je udržovat naše telefony, tablety a počítače aktualizované pomocí nejnovějších bezpečnostních patchů. Dříve nebo později se však společnosti, které tato zařízení vyrábějí, o ně přestanou starat a přísun těchto zásadních aktualizací zastaví.

Otázkou tedy je, jestli je bezpečné používat telefon poté, co dostal svou poslední bezpečnostní aktualizaci. Na tuto otázku ale neexistuje jednoznačná odpověď. Je jich několik a žádná z nich není definitivní, tedy až na jednu: přestaňte takovýto telefon používat a kupte si nový. To ale asi slyšet nechcete.

Některé telefony lze zcela odemknout, abychom na ně mohli nainstalovat nový operační systém. Nadšenci do Androidu toto nazývají vlastní ROM, ale ve skutečnosti jsou ROMky kompletním operačním systémem – jen jsou (obvykle) vytvořeny pomocí Androidu jako základu.

Problém s ROMkami je je v tom, že jste stále závislí na někom jiném, kdo bude váš odemčený telefon aktualizovat, pokud nemáte znalosti, abyste to udělali sami. Pokud jste obeznámeni s psaním kódu nebo kompilací softwaru ze zdroje, není těžké se to naučit, pro běžného uživatele je to však nepřekonatelná překážka.

Druhá alternativa je mnohem prostší – stačí být opatrný. To znamená neklepat na odkazy, kterým stoprocentně nevěříte, neinstalovat žádné aplikace mimo obchod Google Play, vyhýbat se podezřelým webům, a ani neotevírat dokumenty či obrázky, pokud stoprocentně nedůvěřujete tomu, kdo vám je poslal.

Jinými slovy, to, že telefon přestane dostávat bezpečnostní aktualizace, není konec světa. Není třeba hned kupovat nový model, je více než vhodné být ale více opatrní. Dodejme, že „být opatrný“ v případě zařízení Samsungu přichází na řadu až po dlouhé době, protože korejský obr vybrané telefony a tablety zásobuje bezpečnostními updaty po dobu pěti let (a pokud se objeví nějaká závažná bezpečnostní hrozba, nezřídka dostanou příslušnou opravu i softwarově již nepodporovaná zařízení).

Telefony Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.