Společnost DJI zveřejnila na svém fóru oznámení poté, co řada uživatelů nahlásila stažení falešných aplikací z obchodu Google Play. Tyto prý představují jak potenciální bezpečnostní hrozbu, tak riziko, že zájemce připraví o peníze.
Podle jedné zprávy na fóru DJI si uživatel stáhl z obchodu Google Play falešnou aplikaci DJI Fly, kde mu po „třídenní zkušební verzi“ mělo být účtováno 40 dolarů. Naštěstí mu společnost Google peníze vrátila.
Proč nepořizovat aplikaci DJI na Google Play?
Aplikace DJI byla z obchodu Google Play odstraněna na konci roku 2021. Ačkoli se nezdá, že by společnost k této záležitosti někdy vydala oficiální prohlášení, obecně panuje názor, že je to kvůli různým černým listinám v USA, které brání americkým společnostem, v tomto případě Googlu, spolupracovat s těmi čínskými, tedy DJI.
Ať už byl důvod jakýkoli, krátce poté DJI zpřístupnila aplikaci pro Android jako soubor APK, který si můžete stáhnout a ručně nainstalovat do svého zařízení se systémem Android. Tohoto postupu se mnozí uživatelé obávají. Je však ironií, že v obchodě Google Play se nyní nacházejí falešné aplikace DJI, které ohrožují bezpečnost uživatelů.
Jak se tyto aplikace dostaly přes kontroly do obchodu Google Play je otázkou. Tyto falešné kusy softwaru dokonce tvrdí, že je vyrobila společnost „DJI Technology CO. LTD“ a jsou opatřeny jejich logem.
Skutečnost, že byly vůbec schváleny, vyvolává hned několik zřejmých otázek. Jak se společnosti Google podařilo aplikaci propustit, aniž by si ověřila, že ji skutečně zveřejnila společnost DJI?
A i kdyby věřili, že to byla ona, kdo aplikaci vytvořil… pokud je v obchodě Google Play zakázána, proč nebyla automaticky zamítnuta? Není příliš pravděpodobné, že na tyto otázky Google někdy poskytne veřejnou a uspokojivou odpověď.
Co tyto falešné aplikace dělají?
Uživatelé uvádějí, že falešné aplikace, které se tváří, že je vydala společnost DJI, často poskytují funkce, které člověk při létání s dronem očekává. Nelze však říci, co dělají pod kapotou. Nebo je někdo prostě uvedl s cenovkou, aby oškubal co nejvíce lidí. Nejméně jeden uživatel napsal, že mu měl být vystaven účet na 40 dolarů poté, co aplikaci používal tři dny v rámci její bezplatné „zkušební verze“. Pokud máte po celém světě několik stovek uživatelů, kteří za aplikaci zaplatí 40 dolarů, po sečtení si můžete přijít na poměrně hezkou sumičku.
Drobné podvody a krádeže se obvykle vracejí a málokdy padne jakákoli tíha důsledků na ty, kdo za aplikacemi skutečně stojí. Google vrátí zákazníkům Androidu těch pár tisíc dolarů, které aplikace vydělala a pak ji zakáže. Zdá se však, že v případě DJI se aplikace pravidelně znovu navracejí a několik týdnů poté, co je Google odstraní, se znovu objevují. Společnost DJI na to tedy upozorňuje své uživatele prostřednictvím příspěvku na svém fóru.
Kde získat aplikaci DJI Fly?
Vzhledem k tomu, že v obchodě Google Play ji získat nelze, existuje pouze jedno spolehlivé místo, odkud stahovat. Jsou jím webové stránky společnosti DJI. Byla sice zrcadlena a umístěna na nespočet dalších webů, ale stejně jako u falešných aplikací na Google Play ani zde nemáte jistotu, že jsou čisté a dělají pouze to, k čemu byly určeny.
Stáhnout soubor APK a upravit ho tak, aby dělal něco nekalého, není pro ty, kteří mají s podobnými věcmi zkušenosti, nijak zvlášť složité. Proto vždy k downloadu využívejte přímo webové stránky DJI. Zajímavé je, že navzdory pozoruhodné absenci aplikace DJI v obchodě Google Play se stále nachází v Apple App Store. Pokud se Apple někdy rozhodne následovat jeho příkladu a DJI zakáže stejně jako Google, pak by DJI mohlo mít problém.
V zařízení se systémem Android lze snadno stahovat a instalovat aplikace ručně mimo obchod Google Play. Ale s iPhonem? To už tak jednoduché není. Poučení z příběhu je stejné jako u všech podvodů. V případě softwaru pro zařízení se systémem Android, stojí za to věnovat pozornost tomu, co člověk vlastně instaluje a před jejím uskutečněním nahlédnout do dokumentace, zkontrolovat údaje, a to i v případě, že pochází z obchodu Google Play.