Zavřít reklamu

Nová sociální síť Threads usilující stát se přímým konkurentem Twitteru si prozatím získává stále více uživatelů a její start momentálně vypadá poměrně slibně. Meta, která za ní stojí, využila značně rozladěné atmosféry, jež nastolily některé kroky nového majitele Twitteru, Eona Muska, když zavedl limity pokud jde o počet tweetů zobrazitelných uživateli za den. Ty v tuto chvíli činí 10 000 pro předplatitele, 1000 pro běžné uživatele bez předplatného a 500 pro nové účty.

Threads se Twitteru podobá v mnoha ohledech. Dokonce se vyskytly zvěsti, že se na tvorbě této sítě podíleli někteří z bývalých programátorů Twitteru, se kterými se nový majitel krátce po svém nástupu rozloučil, načež netrvalo dlouho a objevily se zprávy o možné žalobě na Meta k vůli porušení práv duševního vlastnictví, z kterého ji společnost vlastněná nyní Muskem obviňuje. Informoval o tom The Guardian s odvoláním na zpravodajský portál Semafor.

Přes množství příznivců a rostoucí počet registrovaných, v EU, včetně České republiky, prozatím Threads není dostupná a je otázkou, zda se to v budoucnu změní. Má to souvislost s regulatorními podmínkami, zákonem EU o digitálních trzích, který zahrnuje vedle jiného i pravidla pro sdílení uživatelských dat napříč platformami a ochranou osobních údajů. Threads totiž může shromažďovat poměrně velké množství informací například o zdraví, kontaktech, historii vyhledávání a mnoho dalších citlivých údajů a následně je i předávat třetím stranám.

Právě na základě těchto dat, vykreslujících profil daného uživatele, sociální sítě Mety jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp, prodávají inzerentům svůj reklamní prostor, pročež ve strategii firmy hrají významnou roli. Tyto postupy nejsou v souladu s evropskou legislativou, s níž Meta obecně bojuje již delší dobu.

Natasha Lomasová pro server TechCrunch zmiňuje: „Uvedení podnikání společnosti Meta v oblasti sledovacích reklam do souladu se zákony EU bude vyžadovat zásadní změnu způsobu fungování, což ovšem zřejmě v případě Threads není v plánu.“ Následně americká novinářka dodává: „Jedna věc je jasná, Threads zatím v EU fungovat nebude. A možná nikdy. Přinejmenším ne, pokud Meta radikálně nezmění svůj přístup k volbě uživatele ohledně sledování.“

Je samozřejmě možné, že se Meta pokusí o nalezení kompromisního řešení a nakonec se s předpisy EU srovná, momentálně tomu ovšem vývoj nenasvědčuje. Naopak někteří uživatelé Threads hlásí, že se v Evropě k síti nemohou připojit ani prostřednictvím VPN, což potvrzuje i sama společnost.

„Aplikace Threads není v současné době dostupná ve většině zemí Evropy a my jsme přijali další opatření, abychom lidem, kteří se zde nacházejí, zabránili v přístupu k ní. Evropa je pro společnost Meta i nadále nesmírně důležitým trhem a doufáme, že v budoucnu zde aplikaci Threads zpřístupníme,“ uvádí se v prohlášení poskytnutém serveru TechCrunch.

Dnes nejčtenější

.