Zavřít reklamu

I když jste skutečnými fanoušky Nintendo Switch, nelze popřít, že tato hybridní konzole uvedená na trh v roce 2017, stárne. Šesté narozeniny, které oslavila v březnu 2023, pro zařízení tohoto typu představují téměř důchodový věk. S ohledem na to vyvstává otázka, zda se dočkáme pokračování v podobě Nintendo Switch 2, pakliže se výrobce k takovému označení uchýlí.

Nintendo Switch je nejprodávanější domácí konzolí společnosti vůbec, doposud bylo dodáno více než 125 milionů kusů. Jediný hardware, který společnost vydala a vedl si lépe je Nintendo DS, kterého se prodalo 154 milionů kusů. Vezmeme-li v úvahu tuto popularitu, lze příchod nástupce predikovat s poměrně velkou jistotou. Nepřímo společnost přiznala, že nový hardware podobný Switchi je ve hře, když 27. června 2023 prezident Nintenda Shuntaro Furukawa potvrdil, že váš současný účet Nintendo se přenese na „konzoli nové generace“. Z toho lze vyvodit, že všechny informace, možná i knihovna her pro Switch, by měly fungovat na jakékoli další nastupující konzoli.

Bohužel je třeba si přiznat, že otázka budoucnosti je prozatím bez odpovědí. Dne 13. března 2023 hovořil šéf společnosti Nintendo pro Spojené státy Doug Bowser s agenturou Associated Press o úspěchu Switche a jeho možném pokračování. Z jeho vyjádření však nijak nevyplynulo, že by společnost pracovala na novém Switchi, naopak si pochvaloval zájem a současné prodeje navzdory takřka 7 letům jejich trvání. Samozřejmě, že nakonec nějaký nástupce Nintenda Switch přijít musí, ze strany společnosti, však prozatím v tomto ohledu nezaznělo nic, co by to potvrzovalo.

Jak to bude s názvem? Bude se nová konzole jmenovat Nintendo Switch 2 nebo jinak?

Zatímco Sony se u svých konzolí drží spolehlivého schématu pojmenování, kdy na první PlayStation navázal PlayStation 2, poté jsme se dočkali PS3 a PS4 a dnes je nejnovější konzolí Sony PlayStation 5, Nintendo touto cestou nejde. Ve skutečnosti se od uvedení původního systému Nintendo Entertainment System v roce 1983 v názvu konzole Nintendo nikdy „2“ nevyskytovala, což platí i pro ty kapesní. Pravděpodobnost, že by nástupce současného Nintenda Switch přistál na pultech obchodů s oficiálním označením Nintendo Switch 2, je tedy poměrně nízká.

oled-model-photo-01

Na druhou stranu se Nintendo Switch nepodobá ničemu, co společnost udělala předtím. Jeho schopnost fungovat jako domácí konzole i handheld zařízení ho odlišuje od historického seznamu produktů společnosti a jeho do dnes přetrvávající úspěch rozhodně má svoji váhu. Pravděpodobnějšími kandidáty, pokud jde o možné názvy, však jsou například Super Nintendo Switch, New Nintendo Switch nebo Nintendo Switch Pro. Stejně tak nás ale společnost může překvapit něčím zcela novým a neotřelým.

Kdy bychom se mohli nástupce Nintenda Switch dočkat?

Jak již bylo řečeno, společnost Nintendo prozatím nepotvrdila, že by nástupce veleúspěšné hybridní konzole byl vůbec ve fázi plánování, pročež snaha určit, kdy by mohlo dojít k jeho uvedení znamená vařit z vody. Původní Switch byl však uveden na trh 3. března 2017 a přibližně o 2,5 roku později, 20. září 2019, následoval Nintendo Switch Lite. O necelé dva roky později, 6. července 2021, spatřil světlo trhu model Nintendo Switch OLED. Zhruba dvouletá periodicita v uvádění nového hardwaru mluví pro rok 2023, ale bohužel se zdá, že tento rok jím pro nástupce Nintendo Switch nebude. V rámci diskuse k výsledkům hospodaření za fiskální rok končící v březnu 2023, vedení potvrdilo, že v tom příštím žádný nový hardware Switch uveden nebude.

To znamená, že bychom se očekávaného nástupce mohli dočkat nejdříve po březnu 2024. Společnost Nintendo je v tomto směru neuvěřitelně tajnůstkářská, pročež ani dřívější termín není zcela mimo hru. Ostatně by to nebylo poprvé, kdy společnost řekla, že něco udělá nebo naopak neudělá a následně své prohlášení přehodnotila. A co Nintendo Live v září 2023? Ačkoli by se zdálo, že je to logická doba pro oznámení nového hardwaru, společnost potvrdila, že na akci nebudou představeny žádné nové produkty. Jinými slovy, pokud Nintendo letos uvede nový Switch, což údajně neudělá, Nintendo Live 2023 je jedinou příležitostí, kdy si můžeme být jisti, že jej neuvidíme.

NintendoSwitch_gallery04

Jaké funkce a specifikace lze očekávat u následníka Nintendo Switch?

V průběhu vývoje se už stalo, že společnost nezvolila ideální přístup k pokračování svých produktů, pročež můžeme jen doufat, že vzhledem k oblíbenosti a významu konzole se u nástupce Nintedo Switch setkáme s řadou vylepšení, jež přinesou spokojenost jak zákazníkům po stránce herních zážitků, tak i výrobci z hlediska prodejů. Nástupce Nintendo Switch by nevyhnutelně měl dostat do vínku větší porci výkonu než původní verze. Jeho potřeba u CPU i GPU je bolestně patrná u her pro Switch, jako jsou Pokémon Scarlet/Violet nebo Hyrule Warriors: Age of Calamity. Oba tituly vytěžují skromný procesor zařízení natolik, že dochází k nejrůznějším záškubům a někdy dokonce i pádům.

Takřka s jistotou lze tedy říci, že Nintendo do pokračování Switch zahrne vylepšený procesor. SoC ve Switchi je založen na Tegra X1, kterou NVIDIA uvedla na trh v roce 2015. Očekáváme, že Nintendo tuto strategii zopakuje i u „Switch 2“ a bude stavět na jiném, novějším produktu NVIDIA. Zachování podobného hardwaru by usnadnilo zpětnou kompatibilitu a ušetřilo vývojáře třetích stran nutnosti učit se zcela novou architekturu. To byla další chyba, kterou Nintendo v minulosti udělalo s Wii U, které mělo mizernou softwarovou podporu a stalo se nejhůře prodávanou domácí konzolí společnosti.

Již nějakou dobu se mluví o spolupráci Nintendo a NVIDIA na procesoru pro příští Switch s předběžným označením T239, přičemž tento procesor údajně zvládá výstup v rozlišení 4K využívajíc HDMI 2.1. To by umožnilo zpětnou kompatibilitu s knihovnou původního Switche a je možné, že by dokonce hry mohly být upscalovány. Nejzajímavěji však zní zvěst, že by s T239 mohli vývojáři her programovat s důrazem na výkon nebo výdrž baterie.

Kromě SoC lze u „Switch 2“ očekávat, že bude mít většinu vylepšení, která jsou přítomna u modelu Switch OLED. To by zahrnovalo vedle samotného OLED displeje, dokovací stanici s ethernetovým portem a alespoň 64GB interního úložiště. Stejně tak je ale možné, že Nintendo tuto výbavu do „Switch 2“ nezahrne a schová si ji pro model „Switch 2 OLED“.

Bohužel s nulovým potvrzením od Nintenda, že se Switch 2 vůbec chystá, není mnoho dalších prvků, které by bylo možné zvažovat u příští generace Nintendo Switch. V očekávání nástupce se tedy budeme muset obrnit trpělivostí a doufat, že nás výrobce příjemně překvapí.

Nintendo Switch koupíte zde

Dnes nejčtenější

.