Zavřít reklamu

Podpis ve vyhrazené části dokumentu je přežitek. Moderní člověk používá emotikony. A ty už stačí i k podpisu smlouvy. Přijde vám to přitažené za vlasy? Není. Kanadský soudce totiž rozhodl, že emoji palce nahoru je uspokojivá dohoda o uzavření právní smlouvy. 

Aby byla právní smlouva u soudu přípustná, je obvykle nutné ji podrobit poměrně důkladné kontrole. Smlouva musí být typicky podepsána a datována přinejmenším zúčastněnými osobami a někdy je zapotřebí svědek, například notář. Píše se však rok 2023 a naše moderní doba je v mnohém jiná, než jak tomu bylo v minulosti. Dokládá to i nedávné rozhodnutí soudce v Saskatchewanu. Podle deníku The Globe And Mail rozhodl tamní soud, že k právní závaznosti smlouvy stačí palec nahoru v podobě emoji (👍).

Případ se soustředí kolem kanadského obchodníka s obilím jménem Kent Mickleborough. V březnu 2021 totiž rozeslal různým farmářům inzerát formou textové zprávy, že hledá ke koupi 86 tun lnu za cenu 17 kanadských dolarů za bušl. Odpověděl mu farmář Chris Achter a oba telefonicky projednali vzájemné podmínky. Mickleborough poté poslal Archterovi textovou zprávu s fotografií smlouvy a uvedl: „Prosím, potvrďte smlouvu na len.“

Pěkně tučná pokuta

Achter na tuto zprávu ale odpověděl jen emotikonem se vztyčeným palcem. Podmínky smlouvy však nesplnil, protože sporný len nikdy nedodal. Mickleborough poté tedy Achtera zažaloval s tím, že jeho odpověď formou emotikony byla jasným souhlasem s podmínkami smlouvy a Achter ji tím pádem porušil. A soudce Timothy Keene mu dal za pravdu. Ve svém rozhodnutí uvedl: „Tento soud ochotně uznává, že emoji palce nahoru je netradičním prostředkem k podpisu dokumentu, nicméně za těchto okolností se jednalo o platný způsob, jak vyjádřit souhlas.“ 

Soudce poměrně neuvěřitelně poukázal i na stránky dictionary.com, které vysvětlují, co symbol palce znamená, a uvedl, že jde o obecně přijímané tvrzení. Farmář se mezitím hájil, že odpověď formou emoji byla znakem, že smlouvu obdržel, nikoliv že ji četl, ani že s ní souhlasil. Bez ohledu na jeho argumenty rozhodnutí znamená, že farmář musí obchodníkovi zaplatit 82 tisíc kanadských dolarů za porušení smlouvy (cca 1 350 000 Kč). Dejte si tedy pozor na to, komu jaké emotikony posíláte a na jaké otázky a věci jimi vlastně reagujete. 

Dnes nejčtenější

.