Zavřít reklamu

Samsung si prochází těžkými časy. Za poslední rok zaznamenal jeho obchod s polovodičovými čipy masivní pokles, za který mohou globálních ekonomické potíže. A jelikož většinu jeho zisku generuje právě tento segment (nikoli smartphonový byznys, jak si může někdo myslet), byl tímto poklesem těžce zasažen. Nyní společnost zveřejnila svůj odhad výdělků za 2. čtvrtletí letošního roku a není ohledně nich vůbec optimistická.

Samsung očekává, že tržby za druhé čtvrtletí letošního roku dosáhnou zhruba 60 bilionů wonů (asi 1 bil. Kč). Provozní zisk má činit přibližně 0,6 bil. wonů (kolem 10 miliard Kč), což by byl z roku na rok téměř 96% pokles. Tržby by oproti tomu meziročně poklesly „jen“ o 22,3 %. Jde o druhé čtvrtletí v řadě, kdy korejský obr hlásí znepokojivá čísla. I jeho zisk v prvním čtvrtletí klesl z roku na rok o 96 %.

I když Samsung nezveřejnil úplné a konečné údaje, analytici soudí, že jeho odhadovaný špatný finanční výkon bude „táhnout“ polovodičová divize. Podle nich tato divize utrpěla ztráty ve výši až 4 bilionů wonů (zhruba 67 mld. Kč). Klienti nenakupují dostatek paměťových čipů pro své cloudové servery a vysoce výkonné výpočetní stroje. Samsung na začátku letošního roku uvedl, že očekává, že tato fáze bude pokračovat po celý rok.

Smartphonová divize si však v druhém čtvrtletí 2023 vedla solidně, a to hlavně díky velmi dobrým globálním prodejům řady Galaxy S23. V některých zemích se za toto období prodalo 1,6–1,7krát více telefonů aktuální „vlajky“ korejského giganta než jejího předchůdce.

Dnes nejčtenější

.