Zavřít reklamu

Momentálně betatestovaný Android 14 není jediným připravovaným mobilním operačním systémem. Apple nedávno spustil vývojářské preview systému iOS 17. I když je obtížné dělat přímé srovnání Androidu a iOS, některá témata lze vidět napříč oběma systémy. I když Apple zatím ve velkém nesází na AI funkce jako Google, do iOS 17 přidává některá velmi potřebná vylepšení klávesnice. A rok poté, co cupertinský gigant představil své přizpůsobitelné zamykací obrazovky, si Google všiml, že tapety a zamykací obrazovky jsou něčím, co jeho systém musí mít. Pojďme si tedy Android 14 a iOS 17 srovnat z hlediska chystaných velkých novinek.

Vylepšení zamykací obrazovky a tapet

Apple v loňském roce s iOS 16 představil velké vylepšení zamykací obrazovky. Google se s ním v této oblasti snaží držet krok, když na své letošní vývojářské konferenci Google I/O oznámil, že v rámci Androidu 14 na své telefony Pixel přidává několik přizpůsobitelných hodin. Kromě toho také uvedl na scénu emoji tapety a filmové tapety, přičemž ty filmové přidávají do stávajících fotografií zajímavý 3D efekt.

Apple mezitím do iOS 17 přidává možnost „odříznout“ fotografie na zamykací obrazovce. Inteligentní barevná výplň způsobuje, že fotka měla být tímto způsobem oříznuta. Je to malý, ale potřebný doplněk, zejména proto, že fotografie obvykle nejsou pořizovány s ohledem na poměr stran obrazovky iPhonu.

Jediná věc, kterou Google (znovu) nepřidal, je podpora widgetů pro zamykací obrazovku. Android to dříve umožňoval, už dlouho dobu však ne. Apple tak s touto možností nabízí lepší přizpůsobení zamykací obrazovky. Jen dodejme, že Samsung přidal možnost editace zamčené obrazovky už v One UI 5.0.

Lepší automatické opravy a zážitek ze psaní

Automatické opravy u klávesnice jsou v podání Applu tak špatné, že se dokonce staly memem. To se však s příští verzí iOS mění. Společnost oznámila, že svůj engine pro automatické korektury přepracovala, a podle dosavadních ohlasů se zdá, že jsou mnohem lepší a téměř na stejné úrovni jako při psaní pomocí klávesnice Gboard na telefonu Pixel. Automatické návrhy a opravy jsou nyní téměř vždy přesné a kromě toho je snazší opravit špatně opravené slovo. Je podtržené a umožňuje uživatelům se vrátit se k tomu, co původně napsali.

Zmíněná klávesnice Gboard není svázána s konkrétní verzí je již v lepším stavu než klávesnice iOS. Nabízí flexibilní rozhraní a intuitivní přístup k mezinárodním a vícejazyčným klávesnicím, podporuje psaní hlasem pomocí čipu Tensor a v neposlední řadě se chlubí funkcí Emoji Kitchen, která uživatelům umožňuje vytvářet nejrůznější kombinace emotikonů. Dá se však očekávat, že klávesnice Applu bude mít problémy s češtinou.

Animované samolepky a funkce táhni a pusť

Apple v iOS 16 představil funkci „ad hoc“ nálepek, která uživatelům umožňuje přetahovat předměty z obrázků a používat je například v aplikacích pro zasílání zpráv. iOS 17 tuto funkci rozšiřuje o animované nálepky v iOS 17, které uživatelům umožní vytvářet vlastní pohyblivé nálepky.

Tahni_a_pust_navig_animace

Google mezitím teprve nyní přidává možnost, která uživatelům umožní přetahovat obsah mezi aplikacemi a zároveň používat gesta pro multitasking druhou rukou. To znamená, že můžete podržet obrázek, vrátit se na domovskou obrazovku, vybrat jinou aplikaci a přetáhnout jej do ní.

Call Screen vs. Live Voicemail

Telefony Googlu již dlouho nabízejí účinný způsob, jak bojovat se spamovými hovory. Díky funkci Call Screen, kterou umožňuje Asistent Google, může uživatel přesměrovat volajícího na automatizované dotazy a odpovědi dříve, než se k vám dostane. Přepis mu pomůže se rozhodnout, zda hovor přijmout.

Apple_Live_Voicemail

Nové řešení tohoto problému od Applu není tak účinné jako od Googlu, usnadní však život mnoha uživatelům iPhonu. Jeho nová funkce s názvem Live Voicemail jim ukáže živý přepis toho, co říká někdo, koho přesměrují do hlasové schránky, což jim umožní se rozhodnout, zda jeho hovor přijmou. Na rozdíl od řešení Googlu je tato funkce závislá na operátorovi, takže může nějakou dobu trvat, než se prosadí a bude široce dostupná pro každého. U nás klidně i několik let.

Asistent Google vs. Siri

Google na své květnové vývojářské konferenci Google I/O prakticky nemluvil o Asistentovi – do pozadí jej odsunul Bard. To Apple svou hlasovou asistentkou Siri aktualizuje, a to tak, že uživatelé budou moci při jejím oslovování vynechat slovo „Hey“. Není to sice nijak zásadní změna, usnadní však s asistentkou interakci. Jinak na ní poměrně úspěšně kašle i Apple. V iOS 17 se od ní čekalo rozhodně více, než jen dohnání konkurence, která už také nepotřebuje celé znění oslovení.

Připomeňme, že ostrá verze Androidu 14 podle všeho dorazí v srpnu, zatímco Apple již dříve oznámil, že stabilní verzi iOS 17 vydá v polovině září, a to klasicky po představení nové generace iPhonů, aktuálně iPhonů 15.

Dnes nejčtenější

.