Zavřít reklamu

Čerstvý ohebný přírůstek do rodiny smartphonů z dílny Googlu se dostává k rukám prvních uživatelů a už se objevují zprávy o problémech. Nejde přitom po nic zanedbatelného. Kámen úrazu totiž tkví v samotné konstrukci ohebného displeje. Redaktor serveru arsTECHNICA, Ron Amadeo, používal svůj Pixel Fold pouhé 4 dny, přičemž se k němu choval velmi opatrně. Přesto se dočkal jeho předčasného skonu. Nejdříve odešlo několik spodních pixelů ohebného displeje, jež vytvořily bílou linii se stoprocentním jasem, která plála přes spodní část obrazovky. Následně přestala celá levá polovina skládacího displeje reagovat na dotyk a o hodinu později začal přes displej narůstat bílý gradient směrem nahoru.

Předčasný skon nového Google Pixel Fold cover

Samsung, BOE a v podstatě všechny ostatní společnosti vyrábějící skládací obrazovky staví tyto ohebné OLED stejným způsobem. Panel je pokryt „ultratenkým sklem“, které je dostatečně tenké a ohebné, aby přežilo proces skládání, ačkoli se nevyznačuje příliš velkou odolností. Celý displej je pak pokryt ochrannou plastovou vrstvou. Tato vrstva je pro přežití displeje klíčová, ovšem nesahá až k okrajům. Každá společnost, která tyto obrazovky vyrábí, ponechává po obvodu okraj, kde je OLED panel obnažený.

Za normálních okolností bychom očekávali, že skládací displej dojde k úhoně v nejnamáhanějším místě, tedy podél záhybu. Předčasný konec Pixel Fold v případě Rona Amadea však zapříčinila právě ona odkrytá mezera. Podle všeho skrze ni něco nepatrně velkého proniklo dovnitř a při dovření displeje postačil tlak druhé strany k tomu, aby došlo k poškození. Redaktor přitom tvrdí, že před složením zařízení nic nepostřehl a ani nepocítil žádný odpor. Odkrytý pruh panelu OLED je vsazen mezi okraj chrániče obrazovky a vyvýšený rámeček obklopující telefon. Takže stačí opravdu velmi málo a tento obvod zafunguje jako žlábek pro veškeré nečistoty, které na telefonu ulpí.

Google Pixel Fold OLED mezera

Dalším problémovým faktorem, který zde vstupuje do hry, mohou být téměř zapuštěné rámečky Pixel Fold. Narozdíl od některých konkurenčních skládacích telefonů, u nichž po zavření obrazovky zůstává mezi oběma polovinami displeje malá mezera chránící před tím, aby se sem vmáčkly drobné nečistoty, rámečky Pixel Fold jsou takřka v jedné rovině s ochranným krytem displeje, takže při jeho složení se obě poloviny téměř dotýkají. To nejspíš také přispělo ke krátkému životu zařízení jmenovaného redaktora.

Není nikterak výjimečné, že záhy po uvedení nového skládacího smartphonu na trh se vynoří množství informací o potížích s jeho displejem. Je samozřejmě otázkou do jaké míry technologie skutečně dozrála do fáze, kdy skládací design bude něco zcela běžného a také bezproblémového, ovšem v případě Pixel Fold je velmi pravděpodobné, že o problémech ještě uslyšíme. Budou-li se potíže podobného typu množit, rozhodně to zakalí dojmy z jinak velmi pěkného a dobře vybaveného zařízení.

Ani Samsung, coby lídr na poli skládacích zařízení, se problémům nevyhnul. Týkalo se to už v roce 2019 představeného modelu Galaxy Fold, u něhož se také objevily defekty displeje. Mark Gurman z agentury Bloomberg tehdy po pouhých dvou dnech používání informoval o tom, že displej tohoto zařízení je naprosto zničený, aniž by jej vystavil jakékoliv zátěži, která by přesahovala běžné používání.

Přihlédneme-li k ceně skládacích zařízení, která rozhodně nepředstavují nic levného, může být podobná zkušenost, jakou prošel Ron Amadeo, poměrně skličující. Čas ukáže, jakmile se Pixel Fold dostane k většímu množství zákazníků, zda se jedná o ojedinělou záležitost či závažný konstrukční nedostatek. U Samsungu víme, že se už nic podobného neděje. Za ty roky měl možnost odladit na svých skládačkách totiž opravdu hodně a je jejich právoplatným lídrem.

Skládačky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.