Pokud si koupíte nebo pokud jen zkoušíte telefon s Androidem za pár tisíc Kč, budete mít pravděpodobně špatný uživatelský zážitek. Jenže toto nepředstavuje Android jako celek. Android je víc, a je to něco, co iPhony Applu nikdy nebudou.
Letošní rok zatím nebyl pro systém Android nějak extra příznivý. Ve dvou nedávných zprávách společnosti Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) se totiž ukázalo, že více lidí, a to více než kdy jindy, přechází z Androidu na iOS. Agentura uvádí, že většina z nich (konkrétně 53 %) odchází kvůli „předchozím problémům s telefonem“. Jinými slovy, uživatelé nebyli nějakým způsobem spokojeni s výkonem svého telefonu se systémem Android a rozhodli se, že systém iOS jim bude vyhovovat lépe.
Obávám se, že lidé, kteří opouštějí Android kvůli „předchozím problémům s telefonem“, nebudou mít zkušenosti s vlajkovým segmentem Androidu. Pokud totiž zažili odvrácenou stranu platformy, není se jim příliš moc co divit. Smysl to ale příliš nedává, protože pokud někdo přejde z Androidu za 5 tisíc na iPhone za 20 tisíc, není to příliš vypovídající (nejlevnější iPhone v Apple Online Store s bezrámečkovým displejem je 64GB iPhone 12 za 19 990 Kč). I za hodně pod 20 tisíc už přitom můžete sehnat např. Galaxy S23, tedy aktuální špičku Samsungu se stejně velkým 6,1“ displejem jako má základní iPhone.
Je to o třídách
Existují mezi námi uživatelé, kteří si prostě myslí, že platforma Android je jako celek hrozná, ale tento názor zakládají na předvídatelně hrozných zkušenostech s telefony, které nikdy neměly být dobrým příkladem toho, jaký Android vlastně může být. Ve světě telefonů se systémem Android totiž existují tři hlavní úrovně.
Na vrcholu jsou drahé prémiové modely, jejichž cena se pohybuje od 700 do 2 000 dolarů, a které nabízejí špičkový hardware a častou softwarovou podporu (tedy alespoň většinou). Pod nimi se nachází střední třída telefonů. Tyto telefony stojí od 300 do 700 dolarů. Obvykle se z nich vyškrtávají prémiové funkce (bezdrátové nabíjení), ale ponechávají si ty funkce, o které uživatelé stojí nejvíce (rychlý procesor). Na konci jsou levné telefony, které stojí méně než 300 dolarů, mají low-endový hardware, software, který se aktualizuje jen zřídka, a další ústupky, aby byla jejich cena co nejnižší.
V každé z těchto tří úrovní se ročně objeví desítky nebo dokonce stovky telefonů. A co výrobce, to obvykle vlastní softwarová nadstavba nad Androidem. Jinými slovy: zkušenosti se systémem Android se mohou velmi lišit v závislosti na společnosti, od které si telefon koupíte, a ve třídě, ve které se telefon svou cenou nachází. Celé je to tedy opak toho, jak funguje Apple/iOS/iPhone. Nepočítáme-li archaický iPhone SE, všechny modely svou cenou spadají do prémiového sektoru a neexistují zde žádné nadstavby systémů výrobců třetích stran, jen to, co chce Apple aby iOS umělo. Když tedy někdo vyzkouší Android s levným telefonem do 5 000 Kč a bude s ním mít špatné zkušenosti, tak ano: jakýkoli iPhone bude oproti němu mnohem lepší.
Android je pro všechny
Android je dostupný komukoli a s jakýmkoli rozpočtem. Dokonce i ti nejchudší lidé v rozvojových zemích si mohou pořídit telefon se systémem Android, z nichž některé stojí méně než 50 dolarů. Což je sice skvělé, na druhou stranu všechny ty levné telefony rozmělňují „značku“. Navíc pořídit si nejlevnější a nejhorší Android telefon na trhu je mnohem snazší než iPhone nebo prémiový telefon s Androidem.
Samozřejmě, že uživatel takového zařízení časem zjistí, proč stojí jiné telefony více peněz, a to až přestane dostávat aktualizace softwaru, telefon se mu fyzicky rozbije kvůli nekvalitní konstrukci, nebo ho bude neustále frustrovat používání tmavého displeje s nízkým rozlišením na slunci, zatímco jeho kamarád vlastnící iPhone žádný z těchto problémů nemá. Závěr? Android je na nic a iPhony jsou lepší. Tento člověk se pak zařadí mezi 53 % nových uživatelů iPhonu, o nichž byla řeč na začátku tohoto článku. Je prostě škoda, že jedna z největších předností systému Android, tedy snadná dostupnost pro kohokoli na celém světě, je zároveň jeho největším nedostatkem.
Ten pruzkum je z US, kde ti lidi koupi levny android telefon, kdyz u operatora maji vlajkove model a i pixely jsou.povazpvane za levnou alternativu pro samsung.
Takze spatne zkusenosti s androidem nebudou kvuli zkusenosti s low end pristrojem. Spatna zkusenost je treba to, ze ho vyhodi z imessage skupiny hned jak posle sms a dostane vyhubovano jestli to mysli vazne. Nebo ze nemuze pouzit airdrop, kdyz mu vsichni znami chteji neco nasdilet, a naopak pislat nekomu neco na iphone snadnou cestou.
Cenovy argument chapu. jestli mam platit 20 dolaru mesicne za iphone pro max nebo 20 z s23 ultra, ale k ultra musim koupit nove hodinky, nove sluchatka a prislusenstvi treba do auta, tak se to prodrazi. Navic musim za 2 roky stary telefon dostat 5-6 set v trade in. A samsung diky vsemoznym slevam a akcim pro trade in bude mit nizsi hodnotu. To plati i u nas, s23u ofiko za 39,5 v predprodeji za 29, v akci 25. Kolik bude vykup po 2 letech.
Přiznám se, že moc nerozumím tomu, že stránky LSA nás motivují k vyzkoušení top Androidů. Každopádně o tom to celé je, s IOS není zapotřebí nic řešit, nadstavby, aktualizace atd, kdo je rozumný, nechce se trápit a mí klid, zvolí IOS. HW top androidů je ok, ale SW je mišmaš, navíc mám pocit, že střední a vyšší třída lidí už ani jiné telefony než iPhony nekupuje. Jak píše Jirka above, takový člověk je následně vyčleněn z komunity lidí s IOS. Mám podobnou zkušenost, whatapp mám v tlf pouze kvůli jednomu kamrádovi, který nemá iPhone, zlo…:). A to vůbc nezmiňuji Apple eko systém, který funguje jak má.
Jinak každý ať si kupuje co chce, ale na rovinu, kdo se má vyznat v té změti značek, verzí androidu a všeho kolem, když koupí iPhone nemůže udělat chybu…gn.
U nás ve firmě se to dost řeší, máme zastánce obou systémů (iOS o trochu víc), ale jsou tu tací, kteří zkouší střídat systémy a jde o telefony za 20k a výš a nakonec stejně končí s iPhonem.
Řadu let jsem měl Android a vždy vlajkové lodi. Co skončil Huawei, který měl dle mého výbornou kvalitu zpracování a optimalizovaný HW jsem zkoušel Samsung. Byl to hrozný zážitek. Nyní mam 2 roky Iphone ve verzi Pro a vím, že už nebudu měnit. Odezva systému je bez chyb, restartuji jen při aktualizaci, ale pro mně hlavní je že rozhraní, které je u iphone stejné skrz modely, přechod mezi typy je velmi jednoduchý. Do doby než jsem zkusil apple jsem ho bral jako drahý nesmysl dnes po 2 letém používání jej všem doporučím.
Jsem mnoholetý Samsungář- vždy vlajky. Teď jsem měnil mobil a chvíli jsem měl zatmění a uvažoval o jabku, zjištoval vše o iOS a prostě NE. Ani za zlaté prase. iOS zaspal někdy před deseti lety. No naštěstí jsem prozřel a vzal S23, ten mobil je úplně jinde ať už jde o ovládání, sw, displej…o tom se jabku za stejné prachy může jen zdát.
Protože nechápete podstatu věci. iPhone jako takový je funkční telefon jako každý jiný, ale kouzlo Apple přichází s tím, jak roste provázanost produktů, když jich máte více. Sluchátka, hodinky, macbook …
Ano, to beru, tam v podstatě nemá konkurenci. I když Samsung se tomu hodně přibližuje.
Cisto profesne ma zaujima v com zaspal iOS oproti A?
Ovládání, personalizace, widgety, zvukové profily atd. je toho dost
Jenže ty iOsy mají problém s aplikacemi. Málokomu se chce na takovou platformu něco slušného napsat. A pak se chudáci kteří podlehli masáží ohryzkaru diví. Že na androidu běžné aplikace nemají ekvivalent pro ohryzek. A většinou dostanou řadu koupitdruhy telefon a tahat dva.
No nevím, dříve to bylo horší ale teď problém s app nemám. A provázání Mac a iOS nemá chybu, to je prostě jiná liga. Měl jsem spoustu androidu a největší paradox byl ze hodně aplikaci má iOS chodí stabilněji a lépe běž na droidu.Od doby co mám iOS neřeším prakticky žadne problémy co jsem na droidu musel řešit.
No i kdybych chtěl iOS, tak mám na výběr jen několik velikostí škaredýho telefonu s kulatýma rohama, velkým rámem okolo displeje a s ohavným výřezem nebo tím celým ostrovem, což je při konzumování obsahu zrůdnost… takový fullscreen 21:10 video, který je je osekaný ze všech stran aby tam nebyl ten výřez a pak kvlůi širokouhlemu formátu je nahoře a dole taky jen černý pruh
@Safir tvůj komentář je taková klasika měl jsem samsung a bylo to peklo a teď mám 2 roky iPhone a to jak je to boží se nedá ani popsat 😀 😀 😀 co třeba napsat s čím jsi měl problém a třeba i napsat co se ti nelíbí na jablku.
Za mě je relevantní když někdo napíše + i – mobilu každej tel. včetně Jablka má dost + i – a pokud někdo jen píše + tak je to jenom zaslepenec dané značky.
Měla jsem Lumii, LG, iPhone a teď Samsung. Notebook mám od Applu a říkala jsem si, že bude i někdy nový jablečný Phone. Nestalo se. iOS je super, se systémem jako takovým problém nemám. Design jablíček se sice skoro vůbec nemění, ale pořád jsou to pěkný stroje. Co mě ale na iPhonech štve, je právě jednoduchost ovládání. Všechno stejné, hezký že to běží jako po drátkách, ale běda, jak byste si chtěli upravit ikony na ploše jako na Androidu, odemknout jinak než přes Face ID, používat AOD na všech iPhonech s Oled panelem (protože to přeci dá hroznou práci tam tuhle funkci dodat), změnit rozlišení videa přímo v aplikaci, apod. Navíc Apple za vás rozhoduje úplně ve stupidních případech: Nenačte veřejnou WiFi ve vlaku, protože podle něj není bezpečná. Už ani nepomyslí na to, že vám můžou dojít data a tu WiFi budete potřebovat. Dynamický ostrůvek dostal na zářijové konferenci pomalu hlavní roli, ale přitom je to softwarová blbina, s níž spolupracují dvě-tři aplikace, navíc na pohodlné mačkání je příliš vysoko.. A když to vezmeme podle modelů: ty základní – ty jsou předražené a kdo si nezkusil jen levný Android, tak nevěřím, že z nich bude skákat do stropu. A pročka jsou pochopitelně drahá taky, ale taky poměrně těžká, a to je taky škoda.
Android má hodně much, ale většina lidí o jich ví. Ten systém je různorodý a s různými výstřelky a přešlapy se počítá. Za poslední roky se ale také hodně vyvinul, a když Samsung konečně slibuje dlouhou podporu i Ačkovým modelům, jablíčka pro mě přestávají být sexy, jak řekl Steve.
Super komentář takhle by to nějak mělo vypadat porovnat + i – a nebejt jen slepec.