Zavřít reklamu

Hodinky Galaxy Watch a ostatně i Pixel Watch Googlu mají nyní dvě velmi důležité funkce, které vám pomohou sledovat váš zdravotní stav. Jde o monitorování nepravidelného srdečního rytmu (AFib) a detekci saturace krve kyslíkem (SpO2). Tyto funkce samozřejmě měly být k dispozici již při uvedení hodinek na trh (stejně jako měření tělesné teploty), i když se na ně dostalo až teď, není radno jim zcela bezmezně věřit.  

Sledování zdravotního stavu je důležité, i když jste zdraví. A chytré hodinky k tomu mohou být cenným nástrojem. Mohou sledovat vaše cvičení a připomínat vám, abyste se napili vody nebo zvedli hýždě ze židle, sledují i vaši tepovou frekvenci, zatímco děláte všechna ta zdravá cvičení. Ne všechny tyto údaje musí být ale nutně přesné. 

Pokud za den ujdete 8 765 a vaše hodinky říkají, že jste jich ušli o 100 více nebo méně, není to vlastně nic hrozného. Pokud je vaše tepová frekvence při cvičení 90 místo 95, asi to také ničemu nevadí. Pokud jsou tato data konzistentní, je to v pořádku, protože když pak přijde změna, všimnete si toho. Dokonce i přístroje v nemocnicích mají přijatelnou toleranci a nebudou pokaždé poskytovat přesné údaje. Musí však být spolehlivé a konzistentní. Jsou to ale profesionální přístroje za jiné peníze, než kolik stojí vaše chytré hodinky. A o to právě jde.

Nezapomínejte na lékaře 

Nositelné zařízení za „pár korun“ používá samozřejmě i ty nejlevnější dostupné součástky, které dokáží zprovoznit funkci, jako je detekce srdečního tepu, bez ohledu na přesnost a spolehlivost a bez možnosti nějaké kalibrace i s tím, kolik certifikací takové zařízení nese. Nemůžete to srovnávat se skutečným kusem skutečného a drahého lékařského vybavení.

Výrobci to navíc vědí, a dokonce vám to řeknou drobným písmem u popisu funkce nebo jako poznámku pod čarou na stránce výrobku či v uživatelské příručce – na stránkách Samsung.cz je ke Galaxy Watch5 Pro takových poznámek uvedeno hned 31, včetně: „Není určeno k použití při zjišťování, diagnostice, léčbě, sledování nebo ošetřování jakéhokoliv zdravotního stavu nebo nemoci.“ Je pak jen na nás, abychom si to přečetli a pochopili, jak se věci mají. Ano, chytré hodinky dokážou zachránit život a mají v životě člověka své místo a skutečně mohou odhalit mnoho jeho zdravotních neduhů, stejně jako ho motivovat k aktivitě. Jejich používání ale nenahrazuje návštěvu lékaře, na což je důležité pamatovat a mnozí si to možná neuvědomují.

Chytré hodinky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.