Zavřít reklamu

S největší pravděpodobností se vám to nestává často, ale když k tomu dojde hladina adrenalinu začne rychle stoupat. Ztracené nebo nečitelné fotografie z oslavy, výletu nebo kulturní akce, video z narozenin nebo záznam rozhovoru s osobou, kterou máte ve velké oblibě vám rozhodně na klidu nepřidají. Snažíte se je najít, ale zdá se, že hledané soubory tam jednoduše nejsou. To může být způsobeno různými faktory od těch čistě technických, jež způsobí, že některé oblasti pevného disku se stanou nečitelnými, až po ten lidský, kdy nedopatřením sami nebo někdo jiný obsah odstraní, třeba v domnění, že přece existuje záloha.

Množství stresu a vynaloženého úsilí vám může pomoci eliminovat software pro obnovu multimediálních souborů, jakým je Stellar Photo Recovery. Tento nástroj pracuje s nejrůznějšími médii od klasických HDD a SSD, přes SD karty, až po nejrůznější typy externích úložišť, přičemž ani šifrované disky mu nestojí v cestě a dostupný je ve verzi pro macOS i Microsoft Windows. V případě verze pro Mac je samozřejmostí kompatibilita s čipy M1 i M2, ovšem bez problémů jej spustíte i na starších strojích s procesory od Intelu.

S jakými typy souborů si Stellar Photo Recovery poradí?

Seznam podporovaných formátů je opravdu dlouhý. Fotografie ale patří mezi ty nejfrekventovanější formy vzpomínek, které chceme uchovat, pročež lze počítat se čtením RAW všech velkých výrobců jako jsou Sony, Canon, Nikon, Fuji nebo Olympus, čímž ale výčet rozhodně nekončí a podpora zahrnuje i typy souborů SR2, CR2, NEF, RAF, ERF nebo K25. Majitele iPhonů a iPadů jistě potěší, že výrobce nezapomněl ani na HEIC a HEVC. Pokud jde o obrazová data obecně, pomocí Stellar Photo Recovery obnovíte i soubory z Adobe typu ESP, INDD nebo PSD, ovšem podpora sahá i k dalším osvědčeným formátům, například WP a CDR Corel Draw Graphic a soubory typu jpeg, png nebo tiff jsou zde naprostou samozřejmostí.

Patříte-li spíše mezi filmaře, pak jen namátkou zmiňme třeba MTS AVCHD, M4V, MP4 nebo MOV, přičemž klasika typu MKV, AVI nebo Divx rozhodně také nemůže chybět mezi širokou paletou dalších podporovaných formátů.

Jestliže jsou vaše klenoty zvukového charakteru, pak vězte, že i v tomto směru je šíře nabídky opravdu velká. Pro příklad Stellar Photo Recovery dokáže pracovat se zvukovými soubory WAV, MP3, AAC, AIFF, AU nebo třeba CDA či OGG.

Rozhraní a ovládání

Přestože se často obracíme na ne zrovna levné služby odborníků, pokud jde o záchranu dat, pro používání Stellar Photo Recovery rozhodně nemusíte být IT specialista a ovládat jej dokáže jakýkoli běžný uživatel. Rozhraní softwaru je velmi přehledné, ne nepodobné klasickému správci souborů, díky čemuž nebudete tápat ve složitých nabídkách a hledat způsob jak například spustit proces skenování nebo uložit jeho výsledky. Nástroj vás celým procesem interaktivně provází od výběru jednotky, která má být prozkoumána až k finální záloze obsahu.

A jak tedy na to? Po instalaci a spuštění budete vyzvání k volbě média, ze kterého má Stellar Photo Recovery provést obnovu. Znáte-li přesnou lokalizaci chybějících souborů, můžete následující proces urychlit tím, že vyberete konkrétní adresář, kde by se měl obsah nacházet. Dalším krokem je tlačítko Scan. V závislosti na kondici jednotky ve většině případů dojdete po provedení skenování ke kýženému výsledku, pokud však výčet obnovených souborů nebude kompletní, můžete přistoupit k hloubkovému skenování, které je časově náročnější, ovšem software se pokusím obnovit každý chybějící bit vašich mediálních souborů. Zde stojí za zmínku, že proces skenování je možné přerušit, uložit do samostatného souboru a později v něm pokračovat přesně tam, kde jste přestali, což oceníte zvláště při prozkoumávání disků s velkými kapacitami.

Jakmile proces skenování dojde do konce, umožní vám Stellar Photo Recovery náhled souborů, jež mohou být obnoveny a zůstává jen využít tlačítka Recover a vybrat, kam chcete své ztracené poklady uložit.

Varianty předplatného a jejich cena

Na výběr máte ze 3 typů ročního předplatného, s nimiž dosáhnete různé úrovně výbavy potřebnými nástroji. Základní licenci Standard aktuálně získáte za 1339 Kč včetně DPH. Ta zahrnuje prostředky pro obnovu fotografií z poškozených, formátovaných nebo jakkoli špatně čitelných disků, zmíněnou podporu RAW formátů i čtení šifrovaných jednotek. Za 1607 Kč včetně daně je k dispozici varianta Profesional, jež přidává možnost opravy závažně poškozených snímků typu jpeg, tiff, HEIC nebo RAW do původního stavu a schopnost extrahovat miniatury a v nejvyšší verzi Premium, která přijde s daní na 1 859 Kč, vám budou poskytnuty i nástroje pro obnovu video souborů typu MOV, MP4, M4V, 3G2, 3GP, AVI, AVCHD a další a u těch těžce poškozených jejich souběžné zpracování.

WEB Stellar Photo Recovery Software screen 1

V rámci nákupního košíku na webu výrobce jistě uvítáte češtinu a přestože Stellar Photo Recovery je určen pro obnovu mediálního obsahu, výrobce má v nabídce i další software sloužící k obnově dat různého typu. Pokud by vás takové řešení zajímalo, můžete navštívit web www.stellarinfo.com.

Dnes nejčtenější

.