Zavřít reklamu

Ačkoli většina technologií postupuje poměrně rychle, tak to samé rozhodně nelze říci o náhlavních soupravách a brýlích pro rozšířenou a virtuální realitu. Od prvního uvedení konceptu Google Glass v roce 2013 se prostor chytrých brýlí v posledním desetiletí nezměnil tak, jak byste možná očekávali – tedy až do teď, kdy Apple představil produkt Vision Pro.

Nejlepší verze tohoto konceptu jsou především plnohodnotné headsety, které ale nejsou vhodné pro každodenní použití, a skutečné chytré brýle jsou vlastně dost omezené. I proto možná Google v tomto ohledu vyklidil pole a soustředí se nyní spíše na spolupráci se Samsungem. Chytré brýle nenabízejí virtuální realitu, ale spíše tu rozšířenou a k pojetí tohoto světa Applem mají rozhodně hodně daleko. Na druhou stranu mají své určité využití a především nevypadají tak divně a jsou o poznání levnější. Do této kategorie pak spadají i ty, které vlastně umí i třeba jen fotit nebo přehrávat hudbu. Tento výčet nezahrnuje všechna dostupná řešení, ale ta, kterou jsou nejlepší v tom, co dělají.

Xreal Air – cena cca 380 dolarů

XReal Air jsou chytré brýle se dvěma mikro-OLED obrazovkami za každou čočkou, které mohou promítat virtuální obrazovku před obličej nositele. Pomocí technologie známé jako „bird-bath optics“ jsou displeje nasměrovány dolů a poté obraz odrážejí zpět k očím nositele, což výrazně snižuje únavu očí a také to vytváří iluzi, že je displej dále, místo aby seděl přímo před nositelovo tváří.

Rokid Max – cena cca 440 dolarů

Jsou to brýle s dvojicí micro-OLED displejů, které před vaším obličejem zobrazují virtuální plovoucí obrazovku. Pozoruhodné je, že chytré brýle Rokid mohou mít na výstupu obrazovku ekvivalentní 215palcové obrazovce při pohledu ze vzdálenosti asi 10 stop. Ve skutečnosti je to ta největší obrazovka, kterou mohou nyní chytré brýle zobrazovat.

Rokid Max

Ray-Ban Stories Smart Glasses – cena cca 270 dolarů

Ray-Ban Stories, vyvinuté ve spolupráci s Facebookem, jsou brýle s integrovanými fotoaparáty, které dokážou pořizovat jak fotografie, tak videa. Kamery jsou ale tak dobře skryté, že vypadají téměř jako normální brýle, což také bohužel znamená, že je to možné docela dobře zneužívat. Facebook a Ray-Ban tvrdí, že tyto brýle jsou vytvořeny pro lidi, kteří chtějí dokumentovat svůj každodenní život, aniž by neustále vytahovali telefon z kapsy.

Amazon Echo Frames (2nd gen) – cena cca 270 dolarů

Tyto brýle vynikají zejména reproduktory, které jsou navrženy tak, aby produkovaly hlasitý, jasně slyšitelný zvuk. I když basy nejsou zrovna silné, středy a výšky jsou dostatečně ostré a detailní, aby byly ideální pro poslech audioknih nebo podcastů. Brýle obsahují i digitální asistentku Amazonu Alexa, která vám může číst např. příchozí oznámení v telefonu.

Lenovo ThingReality A3 – cena cca 1 500 dolarů

Po připojení k počítači se systémem Windows mohou tyto brýle zobrazit virtuální plochu až se třemi obrazovkami najednou. Vše ve spojení s „Virtual Display Managerem“ od Lenova, který byl speciálně navržen pro Windows 10 a 11. ThinkReality A3 jsou také nejpokročilejší brýle tohoto seznamu, pokud jde o ovládání, protože mohou mít senzory pro detekci zraku pro „navigační systém založený na pohledu nositele“.

Produkty virtuální reality koupíte zde

Dnes nejčtenější

.