Zavřít reklamu

Včera proběhla úvodní Keynote k WWDC23 společnosti Apple, která je určena především vývojářům. I tak zde ale nedošlo jen na operační systémy, nýbrž i na počítače Mac a první prostorový počítač společnosti Apple Vision Pro. Je o co stát? Rozhodně! 

Všichni dobře víme, že to s virtuální realitou zkoušel i Samsung. Jeho Gear VR ale bylo něco úplně jiného, než co nám nyní ukázal Apple. I když od sebe tyto produkty dělí poměrně dlouhých 8 let, v přímém srovnání to jsou světelné roky. Jestli bude mít Vision Pro úspěch, samozřejmě nevíme, ukazuje ale, jak by mohla vypadat budoucnost.

Ta je navíc nepříliš vzdálená. Není to žádný koncept Googlu bez reálného produktu k vyzkoušení, nejsou to jen řeči kolem AR/VR, je to hmatatelná věc, která přináší zcela nové pojetí konzumace obsahu, a která přijde do roka a do dne. Apple uvedl, že má jít na trh začátkem roku 2024. Částka 3 500 dolarů je sice skutečně vysoká, počáteční distribuce na americký trh omezující, když se ale podíváte na promo videa, řeknete si, že si za to mohl Apple říci klidně i více. 

To obzvláště v kontrastu s novými počítači, kde třeba Mac Studio s čipem M2 Ultra začíná na 120 tisících Kč, základ Macu Pro pak vyjde na 199 tisíc Kč. Nějakých 70 tisíc Kč + daň tak vypadá poměrně dostupně za něco, co kompletně redefinuje to, jak používáme počítače a ostatně i smartphony v dnešní době. 

Headset? Kdepak, prostorový počítač 

Jsou to vlastně takové lyžařské brýle, které nabízejí dva micro OLED displeje s celkem 23 miliony pixely. Je to nekonečné plátno pro aplikace nejen v práci, ale i doma. Hodí se na sledování video obsahu, hraní her (i z Apple Arcade), prohlížení panoramatických fotografií, FaceTime hovory, které díky pokročilému audio systému vytvářejí dojem, jako kdyby před vámi daná osoba skutečně stála.

K tomu jsou zde průhlednosti, které si určujete korunkou. Nechcete vidět kolegy v kanceláři? Tak si místo nich dáte tapetu. Jakmile k vám ale někdo přijde, do vašeho digitálního prostoru vstoupí. Aniž byste si Vision Pro sundávali, jemu na vnější plochu promítnou vaši oblast očí, aby byla komunikace realističtější. A to jsme ještě nezmínili, že vše ovládáte jen pohybem očí, gesty a hlasem. Žádný ovladač není třeba. Vypadá to jako sci-fi, je to ale realita – virtuální, rozšířená i smíšená dohromady. Celé to jeden na systému visonOS, který je kombinací všeho – iOS, iPadOS i macOS. Je originální a vypadá intuitivně a povědomě.  

Těžko smazatelný náskok 

Čočky jsou od společnosti Zeiss, jsou polohovatelné, takže sednou každému. To jde říci i o nástavci na tvář nebo popruhu přes hlavu. Jediným designovým failem se zdá být externí baterie, která vydrží jen 2 hodiny provozu. K zařízení se připojuje magneticky, podobně jako nabíjecí puky Galaxy Watch (a Apple Watch samozřejmě). 

Apple Vision Pro pohání dva čipy – jeden M2 a druhý R1. K tomu je zde 12 kamer, pět senzorů, šest mikrofonů. O zabezpečení se stará Optic ID, který nedovolí použít brýle jinému uživateli, než kterému to dovolíte. Data jsou uložena lokálně. Jestli je zde ale integrovaná paměť, jsme neslyšeli. Protože je však udávaná cena označena jako „od“, dá se čekat, že zde bude více paměťových variant. 

Obrázek vydá za tisíc slov, video za dva, proto doporučuji podívat se na přiložená videa, která vám lépe osvětlí, jak zařízení vypadá, co umí a jak se chová. Nám nezbývá než konstatovat, že to vypadá naprosto úchvatně. Hoďme teď vzájemnou zášť stranou a přiznejme, že tohle jsme na trhu ještě neviděli, a že to může být trefa do černého. Stejně tak to může být propadák, čemuž ale počáteční nadšení příliš nenahrává. Samsung i Google budou mít teď plné ruce práce, aby takový náskok Applu dohnaly.

Dnes nejčtenější

.