Zavřít reklamu

Být vývojářem Android aplikací v obchodě Google Play není jednoduché. Vývojáři se musejí řídit přísnými zásadami obchodu týkajících se především bezpečnosti. Na tato pravidla si řada vývojářů stěžuje, protože jejich vymáhání je prý nepředvídatelné. V důsledku toho jsou podle nich z obchodu odstraňovány i aplikace, jejichž autoři se prý tyto zásady snaží v dobré víře dodržovat. Posledním takovým případem se zdá být aplikace, která údajně podporuje pirátství. Přesněji tím, že obsahuje webový prohlížeč.

Downloader je populární aplikace pro systém Android TV, která je navržena tak, aby řešila jeden z hlavních problémů, se kterými se potýkají pokročilí uživatelé: jak snadno přenášet soubory do zařízení s tímto systémem za účelem sideloadování aplikací. Aplikace pro tento účel obsahuje vzdálený prohlížeč, který uživatelům umožňuje snadno získávat soubory z webových stránek.

Problém je v tom, že na aplikaci podala stížnost DMCA (zkratka pro americký zákon zabývající se ochranou autorských práv) právní firma zastupující velké množství izraelských televizních společností, která tvrdí, že aplikace dokáže načíst pirátskou webovou stránku a že ji řada lidí používá k přístupu k obsahu, aniž by za něj platila. Vývojář aplikace Elias Saba se nechal slyšet, že s dotyčným pirátským webem nemá nic společného a že Google zamítl jeho první odvolání. Dodal, že aplikace uživatele odkazuje pouze na domovskou stránku jeho vlastního webu AFTVnews, a nikam jinam.

Saba podal odvolání krátce poté, co stížnost DMCA obdržel prostřednictvím služby Play Console, Google ji však obratem zamítl. Vzápětí pomocí formuláře Googlu pro podávání námitek proti stížnostem DMCA podal druhou, na tu však zatím nedostal odpověď.

V sérii tweetů Saba argumentoval, že pokud může být odstraněn prohlížeč, protože může načíst pirátskou stránku, pak by měl být v Google Play odstraněn spolu s ním každý prohlížeč. Uvedl také, že „očekával, že Google vynaloží určité úsilí na odfiltrování neopodstatněných stížností DMCA, jako je ta, kterou dostal on, a ne že vezme zpátečku“. Jeho argumenty znějí logicky, jestli však budou vyslyšeny, na to si bude muset možná až měsíce počkat.

Dnes nejčtenější

.