Zavřít reklamu

Možná si myslíte, že na pořízení dobrých fotografií musíte mít drahý smartphone se 108MPx fotoaparátem. Na počtu megapixelů samozřejmě záleží, ne však absolutně. Se správnou kombinací funkcí a technik můžete pořídit velmi povedené snímky i na levném telefonu. Zde je 5 triků a tipů, jak toho docílit.

Vyčistěte čočku fotoaparátu

Tento krok se často opomíjí, měl by však být vaší nejvyšší prioritou. Postupem času se na vašem telefonu shromažďuje prach či, které mohou zakrýt čočku fotoaparátu. Kvůli skvrnám a šmouhám pak mohou fotografie vypadat rozmazaně. Tento problém můžete vyřešit velmi snadno – otřením čočky hadříkem z mikrovlákna. Mikrovlákno má tenčí vlákna, která vytvářejí jemné tření o čočku fotoaparátu, aniž by ji poškrábaly. Papírové kapesníky mohou zanechávat zbytky a šmouhy, které situaci zhoršují, takže se jim vyhněte.

Upravte ostření a expozici

Když klepnete na místo na obrazovce v aplikaci fotoaparátu, tato akce na tuto oblast zaostří objektiv fotoaparátu. Takto máte větší šanci na zachycení detailního záběru, než když byste se spoléhali na automatické ostření. I když je tato možnost skvělá, problémem může být její automatický design. Zaměřuje se zejména na oblasti s vysokým kontrastem, což znamená, že pokud se tam váš předmět neobjeví, senzor mu nepřikládá důležitost.

Pomocí manuálního ostření definujete, kam se má objektiv dívat, což se velmi hodí, když jsou na scéně pohybující se objekty. V takovém případě je užitečné mít dobré osvětlení. Pokud dobré osvětlení k dispozici nemáte, fotoaparát vám umožní zvýšit expozici. Expozice fotoaparátu označuje množství světla vstupující do snímače. Čím více senzor vystavíte, tím jasnější budou vaše fotky. U tohoto nastavení však velmi záleží na tom, jak je upravíte, jinak můžete pořídit přeexponované či podexponované snímky. K přeexpozici dochází, když jsou bílé části snímku příliš světlé a fotoaparát nedokáže zachytit detaily. Podexpozice je opačný případ, kdy je fotka příliš tmavá.

Pokud chcete na vašem telefonu použít manuální ostření, klepněte na místo na obrazovce, aby se na něj zaostřil objektiv fotoaparátu. Vedle kroužku zaostření se zobrazí posuvník. Potažením ikony slunce upravte expozici. Ikona visacího zámku udržuje zaostření na konkrétním místě. Zámek zůstane, dokud na něj (či jinou část obrazovky) neklepnete.

Použijte přirozené světlo

Nastavení expozice fotoaparátu a blesku pomáhá zesvětlit snímky, jde však spíše o pomocné funkce než úplná náhrada přirozeného osvětlení. I když sluneční světlo představuje z tohoto pohledu drsné světelné podmínky, můžete s ním manipulovat, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Nejdůležitější je načasování. Pokud potřebujete fotit venku, čiňte tak v následujících hodinách:

  • Zlatá (magická) hodina – nastává 60 minut před západem a po východu slunce. Vytváří teplý zlatý odstín, který je skvělý pro vytváření siluet.
  • Poledne – odpoledne ve 12 hodin a poté, když je slunce jasné. Ideální část dne pro zachycení krajinných nebo přírodních objektů, jako jsou jezera či řeky.
  • Modrá hodina – nastává 20–30 minut po západu slunce a před jeho východem. Vytváří chladný modrý odstín, který je ideální pro focení městských panoramat.

Upravte poměr stran

Poměry stran v aplikaci fotoaparátu určují, jak velké vaše fotografie budou jevit. První číslo obvykle představuje šířku, zatímco druhé výšku. Ve výchozím nastavení vaše aplikace fotoaparátu používá 9:16, vertikální podobu populárního formátu 16:9, pro prohlížení snímků na šířku na monitorech, televizorech a počítačích. Je to ideální velikost pro focení a natáčení videí na telefonech. Poměr stran se nicméně neskládá z maximálního počtu megapixelů vašeho telefonu.

Na druhou stranu poměr 4:3 nebo 3:4 využívá celou obdélníkovou plochu snímače, a tedy využívá maximální počet pixelů. Tyto poměry se hodí zejména pro fotografie, které se objeví v tištěných médiích. Nevýhodou je obětování některých funkcí, jako je zoomování, pořizování dávkových fotek a výběr požadované možnosti blesku. Kromě toho také takto pořízené snímky vypadají menší.

V závislosti na modelu telefonu nebo operačním systému v aplikaci fotoaparátu poměr stran změnit. Telefony Galaxy mají tlačítko v horní části aplikace, zatímco jiná zařízení mohou vyžadovat, abyste přejeli prstem nahoru nebo vstoupili do nastavení aplikace.

Nezoomujte, jděte blíž

Digitální zrcadlovky mají optické čočky, které je možné nastavit dopředu a dozadu a zvětšit tak vzdálené objekty. Váš smartphone ne – místo toho používá digitální objektiv. Konstrukce smartphonů je příliš plochá a omezující, aby umožnila objektivu se pohybovat tam a zpět tolikrát, kolikrát je potřeba pro optimální optický zoom.

Čím blíže se fotoaparát vašeho telefonu zaměří na předmět, tím více objektiv ořízne snímek, aby jej zvětšil. Tento proces způsobuje, že předmět vypadá pixelovatě a rozmazaně. Pokud je to možné, jděte k předmětu blíž. Pokud ne, pořiďte snímek z velké vzdálenosti a sami jej ořízněte. Fotky tak ztratí méně kvality.

Dnes nejčtenější

.