Zavřít reklamu

Samsung patří mezi špičku, pokud jde o implementaci stylusu k smartphonům. Konkurence v tomto ohledu sice není nijak velká, ale korejský gigant to zkrátka umí. Dříve byl stylus k dispozici pouze na telefonech Galaxy Note, které představovaly horní příčku nabídky. V současnosti se s ním setkáme u modelů Galaxy S Ultra a Z Fold spolu s prémiovými modely Galaxy Tab S a některými notebooky Galaxy Book, z nichž opět žádný nepatří do levnější kategorie.

Na začátku roku 2020 se však objevila jedna výjimka v podobě Samsung Galaxy Note10 Lite. Ten byl představen ve stejný den jako model S10 Lite a měl s ním některé společné rysy, i když u obou telefonů lze zároveň najít významnější rozdíly. Pojďme si tedy trochu zavzpomínat. Když začneme u displeje, tak ten měl velikost 6,7″ a nabídl rozlišení 1 080 x 2 400 px. Šlo tedy o stejné základní rozměry jako u příbuzného S10 Lite. Panel Galaxy Note10 Lite však obsahoval přídavnou vrstvu digitizéru, která umožňovala práci se stylusem S Pen.

Samsung zde dokonce sáhl k efektnímu novému S Pen s podporou Bluetooth, na rozdíl od těch čistě pasivních, se kterými jsme se setkávali u starších Galaxy Note. Díky tomu nebyl problém jej používat jako dálkový ovladač, například při pořizování fotografií na dálku nebo k ovládání hudebního přehrávače. Pero sice nebylo tak pokročilé jako to v Note10+ a Note10, protože mu chyběla podpora některých gest, přesto bylo na míle daleko před typickými kapacitními stylusy, které můžete vidět u některých jiných zařízení. S Pen Galaxy Note10 Lite se vyznačovalo vysokou rychlostí a 4 096 tlakovými úrovněmi. Telefon rozhodně dostál svému názvu a byl tak vždy připraven, abyste si mohli zapsat poznámku. Stačilo vytáhnout pero a začít psát na zamykací obrazovku. Nechybělo rozpoznávání rukopisu, jež vaše poznámky dokázalo automaticky proměnit v digitální text.

Rozumný kompromis, který nyní chybí

Srovnání s modely jako Galaxy Note 9 a 10, Note 10+ nebo S10 samozřejmě ukáže patřičné rozdíly, ať už jde o použitý čipset, odlišnosti v rychlosti nabíjení, kapacitě baterií nebo fotografické výbavě. V mnoha ohledech se ale dá říci, že výsledný mix spojuje ty zajímavější vlastnosti do jediného zařízení za poněkud dostupnější cenu. Galaxy Note10 Lite se například mohl pochlubit trojitým 12Mpx fotoaparátem na zadní straně, včetně 52mm teleobjektivu, který u modelu S10 Lite chyběl. Na některé zapůsobí možná trochu nostalgicky výbava Note10 Lite, jakou je slot na microSD nebo 3,5mm jack na sluchátka, o který Note10 a jeho nástupci přišli.

Několik faktorů, které z modelu Note10 Lite udělaly skutečně Lite ovšem bylo. Například plastový zadní panel, i když přední strana byla ze skla Gorilla Glass 3 a šasi kovové, žádná ochrana proti prachu nebo vodě v podobě IP krytí, absence portu USB 3 nebo stereofonních reproduktorů. Zdá se, že přítomnost a možnosti stylsu i rozumný kompromis ve výbavě daly Galaxy Note10 Lite velkou atraktivitu, přestože vliv na cenu nebyl až tak citelný, jak možná někteří očekávali. Nabízí se tedy otázka, zda by nebylo jak pro korejského výrobce, tak i pro zákazníky zajímavé udělat Galaxy S23 Ultra Lite (samozřejmě s nějakým inteligentnějším označením, nyní pravděpodobně přídomkem FE). Nebo byste uvítali třeba telefon Galaxy A s S Penem?

Dnes nejčtenější

.