Zavřít reklamu

To, že Galaxy S23 Ultra umí vyfotit Měsíc, asi víte. Ostatně kdyby ne, znamenalo by to, že se Samsung svým marketingem hodně minul. Týden jsme pro vás tedy fotografovali hvězdnou oblohu, abychom zjistili jedno. 

100x zoom opravdu dohlédne až na Měsíc. A je to poměrně impozantní, nikoli dokonalé. Je až k neuvěření, že něco takového mobilní telefon dokáže. Samsung to ale své Ultry naučil poměrně dobře, protože ty samy poznají, že Měsíc skutečně fotografujete a díky tomu upraví především jeho jas, protože jinak by z něho byla jen bílá a přesvícená koule. Je to trochu vidět při přepnutí přiblížení. Systému to totiž zlomek sekundy trvá, než jas upraví.

Fotografie rozhodně nejsou dokonalé, protože jsou rozostřené, jednotlivá moře na nich ale rozpoznáte. Je třeba uvažovat, že se jedná o 100x přiblížení, které v jakémkoli jiném případě vypadá spíše tragicky. Navíc se má jednat o skutečně aktuální podobu Měsíce, která není překrývána žádnými již existujícími fotografiemi. Je to vidět i v barvě nebo pokud je přece jen mlžno (5. fotografie v galerii).

Samotný proces focení je poměrně snadný, protože vlevo nahoře vidíte výřez scény, kdy i na takové přiblížení Měsíc snadno najdete. Protože se pak jedná o jasný světelný bod, objektiv se jej snaží držet v ideálním rozložení snímku, i když se mírně hýbete, protože to logicky nemůžete udržet. Stabilizace s patřičnými algoritmy zde opravdu odvádí dobrou práci. Jenže k čemu to vlastně? 

Měsíc kam se podíváš

Celý problém tohoto je, že to možná nadchne u jedné a druhé fotografie. Amatérští astronomové pak mohou být skutečně nadšení, jenže normální smrtelník skutečně Měsíc vyfotí jen aby to vyzkoušel. Jak to pak dopadne? Že se vám galerie hemží různými fázemi Měsíce, co ale z toho?

Měsíc galerie

Protože spíše koukám pod nohy než na nebe, osobně v tom nevidím sebemenší užitek. To nehledě na to, že těch změn je zde přece jen pomálu a Měsíc je pořád jen Měsíc (což je v jistém ohledu koneckonců ale dobře, obzvláště pokud si vzpomenete na film Moonfall). Před Samsungem je ale třeba smeknout. Přišel totiž s něčím, co nikdo jiný neumí a staví na tom poměrně dobrý marketing. Teď by nám chtělo ještě říci, k čemu takové fotografie vlastně využít.

Zkusili jsme vyfotografovat Měsíc i na ostatní objektivy a výsledky jsou samozřejmě prachbídné. Neřešili jsme tedy žádné astrografické režimy, které by z výsledku mohly dostat více zejména s ohledem na cestu hvězd, my jen namířili na oblohu a stiskli spoušť (v aktivním nočním režimu). Na nepříliš oslnivé výsledky se můžete podívat v galerii výše.

Galaxy S23 Ultra koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.