Zavřít reklamu

Mapy Google jsou s námi už od roku 2005. Tehdy ještě s největší pravděpodobností společnost neměla tušení, co se z projektu vyvine. Dnes totiž představuje jednu z nejpropracovanějších aplikací svého druhu a využívá ji obrovské množství uživatelů, ať už pro plánovaní cest a výletů nebo jako navigaci. Mapy Google mohou nabídnout i docela zajímavé a mnohdy nezvyklé pohledy i některé funkce, o kterých se příliš neví.

Pohled do vesmíru

Už vás někdy napadlo, jaké by to bylo, kdybyste se při prohlížení Map Google ocitli mimo Zemi? Ano, je to možné, aplikace vám totiž v satelitním zobrazení dovolí díky spolupráci s ISS nahlédnout i do vesmíru. Stačí zvolit Zobrazení planety a pak oddálit náhled a můžete se vydat na průzkum naší sluneční soustavy. Na výběr máte z více než 20 objektů, mezi nimiž se nacházejí vybrané planety a měsíce, přičemž při přiblížení mapa dokonce zobrazuje konkrétní pojmenovaná místa. Je to přinejmenším zábavné, ale i poučné.

Cestování časem

Pokud vám někdy někdo tvrdil, že cestování časem je nereálná myšlenka, tak s Mapami Google to vlastně jde. V režimu Street View stačí kliknout na odkaz Zobrazit více termínů a rázem se můžete přenést klidně třeba o 14 let do minulosti. Funkce umožňuje zobrazení v různých časových údobích a vy tak můžete porovnat, jak se místa měnila v průběhu posledních let. Na některých místech sotva poznáte rozdíly, ale jinde můžete vidět opravené fasády domů nebo mizející obchody. V případě mně dobře známé Olomouce, lze třeba sledovat jak vypadala lokalita, kde dnes stojí obchodní centrum Šantovka ještě před tím, než se začalo stavět, pak v průběhu stavby a dnes a musím říct, že je to zajímavý pohled s lehce nostalgickým nádechem. Stejným způsobem je však možné cestovat časem třeba v blízkosti Vítězného oblouku v Paříži a na mnoha dalších místech.

Šetření času

S Mapami Google lze čas také ušetřit. Konkrétně pomocí funkce Oblíbené časy. Ta poměrně věrohodně informuje o vytíženosti dané lokality, ať už jde o muzeum, oblíbený obchod nebo kavárnu. Hodně užitečná může být i plánujete-li například navštívit některou pobočku České pošty nebo jinou instituci. Díky těmto údajům lze naplánovat návštěvu v takový čas, kdy nebudete muset stát v dlouhých frontách, anebo se mačkat v davu dalších zájemců. Místo si tak můžete prohlédnout nebo využít jeho služeb v klidu, pohodě a skutečně si to užít (pokud to tedy nejsou úřady samozřejmě).

Google Maps zajimavosti sceen 2023-04-20 v 16.36.24

Seznamy

Další méně známou, ale ne méně užitečnou funkcionalitou, kterou lze v rámci Map Google využít je tvorba seznamů. Ta najde své uplatnění třeba při plánování dovolené a míst, která byste cestou rádi navštívili, ale i v každodenním životě. Uložit lze totiž jak konkrétní místa, tak i cestovní plány, vytvářet nové seznamy a položky třídit podle různých kritérií. Postup je velmi jednoduchý, zadejte do vyhledávání nějaké místo, třeba vaši oblíbenou kavárnu a pak klikněte na tlačítko Uložit. Rozevře se nabídka Uložit do vašich seznamů, kde můžete využít Oblíbené položky, Chci navštívit, Cestovní plány, Místa s hvězdičkou nebo Vytvořit nový seznam. Uživatelům, kteří k pomoci Map Google sahají relativně často, může snadno v průběhu času vzniknout docela zajímavá mozaika oblíbených míst.

Google Maps zajimavosti sceen 2023-04-20 v 16.49.56

Soukromí

Možná jste již při procházení map v režimu Street View objevili objekty, které byly rozmazané. To ve většině případů není způsobeno tím, že by se daná část obrazu nenačetla, ale tím, že o rozostření daného místa někdo požádal. Nechcete-li, aby někdo okukoval vaše begónie za oknem, ale třeba i vaše auto před domem, můžete tak učinit také, a to jednoduchým zadáním adresy svého bydliště v režimu Street View, kliknutím na známé tři tečky nahoře vlevo a volbou Nahlásit problém. Zbývá zadat, co chcete, aby Google rozostřil a máte hotovo. Není zcela jasné, jak technologický gigant ze Silicon Valley zjišťuje, jestli jste skutečně majitelem konkrétního objektu, v každém případě vás ale upozorní, že tento krok už nelze vzít zpátky.

Google Maps zajimavosti sceen 2023-04-20 v 17.46.45

Možná jsme vás inspirovali a podniknete cestu časem, do vesmíru nebo jen zefektivníte plánování dovolené či ušetříte čas, který byste jinak ztrávili stáním ve frontě, v každém z těchto případů vám Mapy Google mohou být nápomocné.

Dnes nejčtenější

.