Zavřít reklamu

Dnešní smartphony se systémem Android nejsou jen velké displeje, fotoaparáty s vysokým rozlišením a ultra rychlé nabíjení. Díky speciálním funkcím, jako je aplikace Osobní bezpečnost a nouzové volání SOS, vám také mohou pomoci zajistit přežití v situacích, kdy se ocitnete v ohrožení života.

Společnost Google s vydáním Androidu 12 v roce 2021 totiž zavedla nařízení, aby všechny telefony s tímto systémem disponovaly funkcí podobnou nouzovému SOS, kterou lze snadno spustit pomocí tlačítka napájení. Nyní se však objevují zprávy, že tento jinak jistě velmi užitečný nástroj způsobuje množství náhodných volání na tísňovou linku.

Například policie provincie Ontario na Twitteru počátkem tohoto měsíce odhalila, že její komunikační centra zaznamenala výrazný nárůst náhodných tísňových volání. To je důvodem k obavám, jelikož to může mít za následek opožděnou reakci v případě někoho, kdo je v reálném nebezpečí a potřebuje pomoc. Ontarijská policie předpokládá, že za zvýšeným množstvím volání by mohla být zmíněná funkce, kterou společnost Google zavedla v systému Android 12. To je jistě možné, protože u mnoha výrobců zařízení se systémem Android je povolena ve výchozím nastavení.

K obdobným incidentům docházelo při uvedení iPhonu 14 na trh v září 2022, který nově nabídl možnost detekce autonehody. Jinak prospěšná a mnohdy život zachraňující funkce se náhodně spouštěla a uskutečňovala volání na tísňové linky, když uživatelé jeli třeba na horské dráze. Společnost Apple vydala v listopadu 2022 aktualizaci systému iOS, která přinesla optimalizaci funkce, díky které došlo ke zlepšení, ale i poté spouštěla nechtěná volání, zejména u lyžařů.

V nouzové situaci lze uskutečnit SOS volání na telefonech se systémem Android většinou pětinásobným stisknutím tlačítka napájení. Pokud si tím jste jisti, můžete tuto funkci vypnout v nabídce zabezpečení telefonu.

Obecně se doporučuje, dojde-li už k nechtěnému volání, hovor raději uskutečnit a následně informovat operátora linky, že pomoc nepotřebujete a že jde o omyl. V případě, že nezareagujete, musí centrála situaci řešit a může tak dojít ke zbytečnému výjezdu. Kapacity k tomu využité, ať už finanční nebo lidské, by přitom mohly někde jinde zachránit něčí život.

Kromě tísňového volání, může vestavěná funkce Nouzového volání SOS ve většině telefonů se systémem Android sdílet vaši polohu a odeslat zprávu předem určeným kontaktům pro případ nouze. Tuto funkci lze využít také na hodinkách Pixel Watch a Galaxy Watch, detekují-li pád.

Dnes nejčtenější

.