Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Samsung oznámil odhad svých zisků za 1Q 2023. Podle dat společnosti meziročně její zisky poklesnou až o 96 %. Za vším má stát klesající poptávka po polovodičích a menší zájem zákazníků o ostatní produkty Samsungu. Společnost tak nad vodou drží pouze prodej nových smartphonů a dalších vybraných zařízení.

Provozní zisky Samsungu klesly o 96 %

Současná krize není milosrdná k nikomu, a to ani technologickým gigantům, kteří postupně pociťují její dopady. Mezi ně se řadí i jihokorejský Samsung, který podle svých odhadů vykáže v 1Q o 96% nižší zisky než v minulém roce. Konkrétně by se měl provozní zisk pohybovat okolo 454,9 milionu USD – v minulém roce se jednalo o 10,7 miliard USD.

O moc lépe by na tom neměly být ani tržby, které meziročně klesnou zhruba o 19 % z 58,99 miliardy USD na 47,77 miliardy USD. Přesné výsledky Samsung oznámí až koncem dubna. Každopádně už teď je jisté, že propady zisků a tržeb budou jedny z nejvyšších v jeho historii.

Snímek obrazovky 2023-04-24 v 10.55.28

Za vším má stát pokles poptávky po polovodičích, což nejvíce zasáhlo divizi Device Solution. Ta během 1Q 2023 zaznamenala ztrátu okolo 3,03 miliard USD – jedná se o první a zároveň nejvyšší ztrátu v průběhu posledních 14 let.

Pokles poptávky byl viditelný už koncem minulého roku, kdy velká část společností po celém světě začala omezovat nákupy polovodičů pro své servery a cloudovou infrastrukturu.

Samsung však tento trend nebral v úvahu, a i přesto pokračoval v masové výrobě čipů, kvůli čemuž má aktuálně přeplněné sklady komponenty, po nichž není poptávka. Podobně jsou na tom i jeho konkurenti Micron a SK Hynix.

Poptávka po polovodičích je nejnižší od roku 2008

Rekordní ztráty Samsungu se budou řadit mezi jedny z nejvyšších, přičemž není jasné, kdy se mu je podaří zcela smazat. Jeho největším problémem je již zmíněná nízká poptávka po polovodičích. Ta je nejnižší od roku 2009, kdy se celé odvětví pomalu zotavovalo z finanční krize v roce 2008. Podle všeho se tak historie opakuje. Toho se bojí i samotný Samsung, a proto postupně hledá způsoby, jak s celou situací naložit.

V posledním prohlášení informoval o tom, že přistupuje k omezení výroby polovodičů tak, aby vyprodal své zásoby ve skladech a zároveň zarazil strmý pokles ceny paměťových čipů. Samotná společnost očekává, že trh s čipy v tomto roce poklesne zhruba o 6 % na 563 miliard USD. Klesající trend by ale mohl pokračovat i koncem letošního a začátkem příštího roku.

Snímek obrazovky 2023-04-24 v 10.55.39

Samsung drží nad vodou smartphony

Globální krize se postupně propisuje i do prodejů Samsungu, který zaznamenává menší ochotu zákazníků investovat do jeho zařízení, a to zejména smartphonů. I přesto se ale jedná o jednu z nejvýdělečnějších divizí společnosti. V 1Q 2023 se jí totiž podařilo dosáhnout zisků okolo 2,5 miliardy dolarů, čímž zabránila ještě vyšším ztrátám.

Samsungu pomohlo především vydání nové série smartphonů S23, jež uspěly po celém světě, včetně evropského, korejského, indického i amerického trhu. Celkem tak prodej série Galaxy S23 překonal 1,4krát prodej série Galaxy S22.

V porovnání s konkurencí se Samsung stále řadí mezi opravdovou špičku, o jejíž zařízení je zájem i v době globální krize. Menší úspěchy přitom zaznamenává i u divize Samsung Display, která vyrábí displeje pro televizory a mobilní zařízení. Ve zkratce má tedy Samsung stále naději na budoucí růst, a to i když se bude muset potýkat s nepřívětivými podmínkami na trhu s polovodiči.

Zdroj: Finex.cz 

Dnes nejčtenější

.