Zavřít reklamu

Tempo, se kterým v našich končinách státní správa přistupuje k zavádění nových technologií a jejich uplatňování, nepatří k nejrychlejším. Už v roce 2021 ale Česká správa sociálního zabezpečení překvapila, když přišla snovou službou Informativní důchodová aplikace, zkráceně IDA. Zprostředkovává ji ePortál ČSSZ a jejím prostřednictvím lze získat potřebné informace týkající se vašeho důchodového věku i evidovaného počtu let důchodového pojištění, je to tedy taková důchodová kalkulačka. Snadno se tak dopátráte toho, za jak dlouhou dobu splníte podmínky nároku na starobní důchod i jeho orientační výši.

Přihlášení do Informativní důchodové aplikace je jednoduché a stačí k němu datová schránka nebo Identita občana. Oblíbeným způsobem přihlášení je také bankovní identita, kterou dnes již disponuje poměrně značná část lidí. Pokud chcete aplikaci využít, není se třeba obávat jakýchkoli poplatků, je zcela zdarma.

Česká správa sociálního zabezpečení svým klientům nabízí již delší dobu důchodovou kalkulačku pro orientační výpočet starobního důchodu. Ta ovšem slouží především pro potřeby těch, jejichž věk se blíží hranici odchodu do důchodu, nebo kteří jej zvažují v horizontu nejbližších 5 let.

Aplikace má několik užitečných funkcí, mezi ty nejvíce nápomocné však patří možnost automatického načtení údajů evidovaných ČSSZ na takzvaném důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, neznamená to, že byste aplikaci nemohli využít, veškeré údaje do ní lze totiž vyplnit i ručně. Informace k tomu potřebné, jako je doba pojištění, vyměřovací základ dosažený v období od roku 1986 nebo vyloučené doby, je možné dohledat například v informativním osobním listu důchodového pojištění.

Za zmínku stojí i to, že oba nástroje umožňují provedení výpočtu do budoucna, a to v časovém rozpětí až 5 let od aktuálního data, přičemž přehled o odhadované výši důchodu získáte ve 3 verzích, minimalistické, střední a optimistické. O přesný výpočet důchodu se zohledněním všech potřebných údajů můžete požádat ČSSZ prostřednicím řádně uplatněné žádosti u OSSZ dle vašeho trvalého bydliště. Bližší informace o důchodovém věku, výši důchodu a všech potřebných náležitostech, včetně vysvětlení jednotlivých pojmů a návodů najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Dnes nejčtenější

.