Zavřít reklamu

Samsung oznámil své odhady zisku za 1. čtvrtletí 2023 a očekává, že se jeho provozní zisk v porovnání s 1. čtvrtletím 2022 propadne o neuvěřitelných 96 %. Může za to klesající poptávka po polovodičových čipech v posledních měsících. Spotřebitelé navíc kupují méně domácích spotřebičů, protože zde stále panují obavy z globální hospodářské recese. 

Jihokorejský technologický gigant odhaduje svůj provozní zisk za 1. čtvrtletí 2023 na přibližně 600 miliard KRW (asi 454,9 milionu USD), což je obrovský pokles oproti 14,12 bilionu KRW (asi 10,7 miliardy USD), kterého dosáhl v 1. čtvrtletí 2022. Tržby společnosti Samsung rovněž klesly na 63 bilionů KRW (přibližně 47,77 miliardy USD), což představuje 19% pokles ve srovnání s 77,78 biliony KRW (přibližně 58,99 miliardy USD) stejného období v loňském roce. Samsung zatím nezveřejnil svůj čistý zisk, k čemuž by mělo dojít později tento měsíc.

V posledních několika letech byla divize Device Solutions (spadající pod divizi Samsung Semiconductor) vyrábějící polovodičové čipy nejziskovější částí společnosti. V prvním čtvrtletí roku 2023 však zaznamenala ztrátu ve výši přibližně 4 bilionů KRW (asi 3,03 miliardy USD). Světové firmy výrazně snížily výdaje na nákup polovodičových čipů pro své servery a cloudovou infrastrukturu, ale Samsung pokračoval v jejich výrobě, což vedlo k přebytku zásob. Pokles poptávky po čipech se ale netýká jen jihokorejské společnosti. Konkurenti Micron a SK Hynix rovněž vykázali velké ztráty.

Naposledy zaznamenal Samsung v oblasti polovodičů takovou ztrátu v prvním čtvrtletí roku 2009, kdy se svět zotavoval z finanční krize, která udeřila rok předtím. Jihokorejská společnost ve svém prohlášení uvedla, že upravuje produkci polovodičových čipů na „smysluplnou úroveň“, aby vyřešila otázku neprodaných zásob a zastavila pokles cen paměťových čipů. Očekává, že celosvětový trh s čipy klesne o 6 % na 563 miliard dolarů, a předpokládá, že tyto těžké časy budou pokračovat i po zbytek roku. 

Dnes nejčtenější

.