I když dělá absence 3,5mm jack konektoru moderní smartphony elegantnější, a především odolnější proti vniknutí prachu a kapaliny, mnozí stále jeho odstranění litují. Nyní se prakticky nachází už jen u low-end třídy, kdy byl pro vrcholné modely prostě přítěží. Zde však najdete 5 důvodů, proč by bylo fajn, kdyby byl stále přítomen i ve vrcholných smartphonech.
Samozřejmě víme, že doba je bezdrátová a buď se jí přizpůsobíme, nebo máme prostě smůlu. TWS neboli zcela bezdrátová sluchátka jsou jasným trendem a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Stejně tak chápeme, že drátová sluchátka můžeme používat s jakýmkoli telefonem stále, jen k tomu stačí mít s ideálním konektorem nebo patřičnou redukci (tu do USB-C konektoru koupíte např. zde). Bohužel pak nemůžete poslouchat a zároveň nabíjet svůj telefon. Tady jde spíše jen o takové postesknutí nad starými dobrými časy.
Nemusíte je nabíjet
Dnes se nabíjí všechno – od telefonů, přes hodinky, po sluchátka. Ano, stačí jim třeba jen 5 minut, aby vám poskytly další hodinu hraní, jenže i tak je to fakt, na který musíte pořád myslet a u kterého se děsíte, jste-li na cestách a uslyšíte signalizaci docházející energie. Drátová sluchátka jen připojíte a posloucháte. Navíc u zařízení s baterií se zákonitě stává, že degraduje. Za rok tak nevydrží to, co nová, za dva roky může nabídnout polovinu času poslechu a nic s tím neuděláte, protože baterii nevyměníte. Pokud se budete o drátová sluchátka dobře starat, vydrží vám klidně 10 let.
Drátová sluchátka je těžší ztratit
Pokud jste tím typem člověka, který nosí svá sluchátka všude s sebou, pravděpodobně se vám už stalo, že jste někde nějaké to TWS sluchátko vytrousili. V lepším případě vám vypadlo jen v batohu, kabele, nebo jste jej nakonec našli zapadlé pod polštářem pohovky. Jenže v tom horším případě zůstalo ve vlaku nebo letadle bez šance jeho nálezu. V takové situaci nepomohou ani funkce jejich hledání. Kolikrát jste ale ztratili drátová sluchátka?
Znějí lépe
TWS sluchátka jsou sice skvělá, ale klasickým „drátům“ se kvalitou nevyrovnají, i když přinášejí nějaké pro mnohé možná zajímavé technologie (360stupňový zvuk, aktivní potlačení hluku). Nehledě na to, jak se Bluetooth zlepšuje, taková sluchátka nebudou nikdy hrát jako kabelová, protože zde zákonitě dochází ke ztrátám při konverzích formátů a nic to nezmění ani kodeky Samsungu.
Jsou levnější
Ano, TWS sluchátka seženete už v řádu pár stovek korun, ale drátová za pár desítek. Pokud se přesuneme do vyššího segmentu, Už musíte zaplatit pár tisíc oproti pár stovkám. Za ty nejlepší TWS sluchátka pak obvykle zaplatíte i přes pět tisíc Kč (Galaxy Buds2 Pro stojí 5 690 Kč), ale kvalitnější drátová sluchátka vyjsou na polovinu této ceny. Je samozřejmě pravda, že i drátová sluchátka stojí více, ale jejich kvalita je pak někde jinde. Navíc jak bylo řečeno v prvním bodě, sluchátka s baterií také musíte častěji obměnit, takže pořizovací náklady jsou zde skutečně vyšší.
Nejsou zde žádné problémy s párováním
Pokud párujete sluchátka Galaxy Buds s telefony Samsungu, nebo AirPody s iPhony, pravděpodobně na problém nenarazíte. Pokud ale chcete použít sluchátka jiného výrobce, už se ten komfort používání značně snižuje. Přepínání mezi telefonem a počítačem také způsobuje značné bolesti, kdy mnohdy neprobíhá úplně hladce. U drátu jej jen „vytáhnete z telefonu a píchnete do počítače“.
Vlastním Xperii 5 IV, takže Jack není problém :). Měl jsem před tím Pixel 6, ale nepodporuje sluchátka ani přes redukci a to mě dost naštvalo…
Mám buds 2 pro a nic z toho co píšete netrpím. Tahat sebou kabel sluchátek díky nechci. Zkuk je naprosto v pořádku. Měl jsem x sluchátek s Jackem a pokaždé odešel Jack v mobilu. Jsou s tím jen problémy nic víc.
Párování je ok nic bych už nechtěl než bezdraty.
Taky jsem byl dlouhou dobu zastáncem drátu, a redukcí a nabíjením jsem teda díky redukci s možností připojení nabíječky i sluchátek nikdy problém neměl , ale nechal jsem se zlákat a pořídil jsem Huawei FreeBuds Pro 2 vyladěné od Devialet a musím uznat že jsou skvělá, návyková a režim potlačení hluku nebo naopak příposlech zvuků a režim řeči je naprosto geniální. Slyšet na konci sálu zřetelně přednášejícího je skvělé AI umí opravdu úžasné věci. Zpátky na normální špunty s kabelem bych neměnil.
Přesně tak. Naprosto souhlasím s autorem. Mám jak bezdrátová tak i klasická drátová sluchátka. Obojí mají výhody a nevýhody. Je fakt že více používám ty drátová, ale jsou situace, kdy není nad bezdráty. Proto bych ještě přidal jeden bod a to svobodu volby. Pokud máte v telefonu 3,5 mm jack, tak si můžete vybrat co, budete používat. Pokud není, tak máte smůlu.