Zavřít reklamu

Často napodobovaný, ale nepřekonaný – tak lze snadno popsat postavení iPhonu mezi chytrými telefony a pohled veřejnosti na produkci Applu. Jeho vliv na zařízení se systémem Android, a to ve všech cenových hladinách, je zřejmý. Jednoduše by se dalo říci, že všichni se snaží iPhony Applu překonat, zatím se to ale pořád nikomu nepovedlo. Nebo ano? 

Samsung konečně našel způsob, jak nečerpat z funkcí iPhonu, nekopírovat jeho vzhled, a mít vlastní designový i systémový podpis. Samsung Galaxy S23 je tak „nejlepším iPhonem“ mezi Android telefony, ať už se vám to líbí, nebo ne. Podobně je na tom i Galaxy S23+, který bychom v tomto souboji ale stavěli spíše proti iPhonu 14 Plus.

Když si vezmete do ruky iPhone základní řady, víte, že dostáváte kvalitní kombinaci skla a hliníku, která je pečlivě ošetřena zvenčí i uvnitř. Jenže nyní jsme v době, kdy označení „dobré“ prostě nestačí. Každoroční aktualizace zařízení znamenají, že musí nabídnout nějakou formu skutečného vylepšení, aby telefony opravdu zaujaly, což se iPhonu 14 nepovedlo, iPhonu 14 Pro naopak 100%.

Aktuální iPhone 14 jen téměř dokonale kopíruje svého předchůdce. Drží se zastaralého displeje s výřezem a nízkou obnovovací frekvencí, pořád postrádá teleobjektiv, má také starší čip, ne tedy ten, který společnost použila u modelů iPhonů 14 Pro. Samsung Galaxy S23 prostě ukazuje, jak dobrý může hardware tak malého telefonu být, a jednoznačně trumfuje Apple v každém jeho detailu, což není nikde patrnější než v oblasti focení.

Jen dobrý nebo rovnou skvělý hardware? 

Tři zadní fotoaparáty Samsungu jednoduše nabízejí větší flexibilitu a kreativitu, než jakou může poskytnout základní iPhone. Jeho teleobjektiv umožňuje až 30násobné digitální přiblížení, zatímco sestava iPhonu končí na pětinásobném zoomu. Budete ale reálně 30násobný zoom vůbec používat? Pravděpodobně ne, ale pořád zde máte trojnásobný optický zoom, který iPhonu 14 chybí úplně.

Displej Galaxy S23 převyšuje i iPhone 14 v každém ohledu, a to nemluvíme jen o nevzhledném výřezu. Základ Samsungu nabízí až 1 750 nitů špičkového jasu, což je daleko za hranicí 1 200 nitů, kterou umí iPhone 14. Adaptivní obnovovací frekvence se mění od 48 do 120 Hz podle toho, co na telefonu děláte. Jenže iPhone 14 umí jen 60 Hz, nic víc, nic míň. I když ta u S23 nedosahuje kvalit té v Galaxy S23 Ultra nebo iPhonu 14 Pro, ten rozdíl poznáte na první pohled. Na ten druhý se pak na iPhone 14 už nebudete chtít podívat, protože vám bude doslova trhat oči.

Systémy a ekosystém 

Otázka operačního systému je hodně obtížná. Majitelé iPhonů nedají na jejich iOS dopustit, ale pravda je taková, že tento systém je hodně omezený a mnoho jeho výhod nabízí i Android, a to obzvláště v nadstavbě Samsungu s označením One UI. Jeho aktuální verze 5.1 je navíc téměř dokonalá. K tomu zde máme Mass Storage, DeX, nebo takovou hloupost jako ovládací prvky pro určení hlasitosti zařízení, médií atd.

Apple má jasnou výhodu v tom, že celosvětově distribuuje i své počítače. Samsung ale jeho Galaxy Booky nabízí jen na vybraných trzích, u nás nikoli. Na druhou stranu Samsung úzce spolupracuje s Microsoftem, takže tento nedostatek může být vlastně pozitivem, kdy nejste vázáni na jednoho výrobce počítače a máte skutečný výběr napříč celým portfoliem. Hodinky, tablety i sluchátka pak má samozřejmě i Samsung a s jeho telefony spolupracují stejně, jako ty Applu s iPhony.

Opravdu má tedy smysl kupovat si horší zařízení za více peněz jen proto, aby vás omezovalo, ale neslo na svých zádech logo nakousnutého jablka?

Dnes nejčtenější

.