Zavřít reklamu

Mnozí uživatelé byli ohromeni nejnovější vlajkovou lodí společnosti Qualcomm představenou loni na podzim v podobě Snapdragonu 8 Gen 2. Dokáže předvést velmi ​​působivé rychlosti při maximalizaci výdrže baterie, aby váš smartphone zůstal naživu až do druhého dne. Ne každý ale prahne po takové úrovni výkonu a právě zde přichází na řadu řada Snapdragon 7. Nový Snapdragon 7+ Gen 2 od Qualcommu by tak jasně mohl pozvednout trh s telefony střední třídy.

Přestože řada čipových sad s číslovkou 7 zaznamenala od roku 2021 pouze jedno vydání, konkrétně Snapdragon 7 Gen 1 loni na jaře, společnost se rozhodla uvést na trh verzi Plus. Qualcomm říká, že čipy s označením plus ve svém názvu již nepředstavují zlepšení výkonu oproti předchozí verzi, ale spíše to, co je na vrcholu jeho konkrétní řady. Zda toto vymezení skončí tím, že se názvy modelů Snapdragonu opět stanou nepřehlednou změtí různých čísel, se teprve uvidí.

Každopádně parametry Snapdragon 7+ druhé generace zní jako velký krok kupředu oproti loňskému modelu, alespoň tedy na papíře. Jedno Prime jádro Cortex-X2 na 2,91 GHz, tři výkonová jádra Cortex-A710 na frekvenci 2,49 GHz a čtyři Efficiency jádra Cortex-A510 na 1,8 GHz by měla znamenat více než dostatečný výkon pro zařízení stření třídy, na které cílí. To je ostatně téměř identická architektura jako u loňského Snapdragonu 8+ Gen 1, která dodnes dělá dojem v telefonech jako je Samsung Galaxy Z Fold4. Vypadá to, že by nová série mohla dosahovat až o 50 % lepšího výkonu než jeho předchůdce.

Čip kooperuje s grafickým procesorem Adreno, o kterém Qualcomm tvrdí, že je dvakrát rychlejší, schopný automatického stínování s proměnnou rychlostí, volumetrického vykreslování a samozřejmě přehrávání v HDR. Stejně jako Snapdragon 8+ první generace je tento nový 4nm čip vyroben společností TSMC. Pohled na technické specifikace umožňuje další srovnání. Nejnovější Snapdragon 7+ nyní podporuje tři kamery s 18bitovým ISP, což představuje zlepšení proti 14bitovému ISP u předchůdce a je schopen záznamu v rozlišení 4K 60. Je také schopen živit QHD+ displeje s obnovovací frekvencí 120 Hz, tedy obrovský krok vpřed oproti čipu Snapdragon 7 první generace.

Nic z toho však neznamená, že Snapdragon 7+ druhé generace je dokonalým klonem loňského 8+. Qualcomm zachoval svůj modem X62 5G, který podporuje mmWave a Sub-6, ale dosahuje maximální rychlosti 4,4 Gb/s. A ne všechny podobnosti mezi těmito dvěma čipy jsou nejlepší. Navzdory tomu, že Snapdragonu 8 druhé generace nyní disponuje podporou AV1, v letošní sérii 7 opět chybí.

Zatím není jasné, zda se Snapdragonu 7+ druhé generace podaří probojovat do USA. Nedávno uvedená zařízení střední třídy v USA, jako jsou Moto Edge nebo Galaxy A54 se drží čipů od MediaTeku nebo toho vlastního Samsungu a očekávaný Nothing Phone 2 bude s největší pravděpodobností pohánět Snapdragon 8+ Gen 1. Nelze než doufat, že citelné zvýšení výkonu nového Snapdragonu 7+ druhé generace zaujme a přesvědčí výrobce, aby jej integrovali do svých zařízení a setkáme se s ním v globálně dostupných chytrých telefonech. Mohl by ostatně být nasazený i do Galaxy S23 FE.

Dnes nejčtenější

.