Zavřít reklamu

Huawei se v posledních letech potýkal s mnoha omezeními, a to zejména v souvislosti s Trumpovou administrativou. Byl mu zakázán vstup na americký trh a začaly jej omezovat i ostatní země, což logicky vedlo k miliardovým ztrátám. Huawei zároveň nemůže používat americké technologie, jako systém Android, služby Googlu atd. Tohoto giganta to však ještě nezlomilo. 

Huawei byl v době své největší slávy skutečnou konkurencí nejen pro Samsung a Apple, ale i ostatní čínské hráče, jako Xiaomi a další. Jenže pak přišla rána, která jej srazila na kolena. Společnost se musela přizpůsobit a na trh uvést svůj vlastní operační systém a zároveň se vypořádat s nekonečnými výzvami s ohledem na zajištění součástí a komponent, které chce ve svých řešeních používat. Tyto sankce, které byly na Huawei uvaleny, byly samozřejmě darem pro jeho konkurenci.

Není všem dnům konec 

Zakladatel značky nedávno uvedl, že společnost pořád funguje v „režimu přežití,“ a minimálně další tři roky tak prý fungovat ještě bude. Člověk by si myslel, že by si společnost v této pozici spíše lízala své hluboké rány a hrála na jistotu. Jenže Huawei byl na Mobile World Congress 2023 v Barceloně nepřehlédnutelný.

Jeho „stánek“ zde zabíral půlku jedné výstavní haly, a třeba oproti toho Samsungu byl čtyřikrát větší. K vidění zde byly nejen nové telefony, ale i skládačky, chytré hodinky, zařízení pro chytrou domácnost, příslušenství, síťová zařízení a další. Dokonce zde byla i převážná část věnována vlastnímu operačnímu systému a ukázce toho, jak společnost rozšířila svůj ekosystém aplikací ve snaze nejen přežít, ale přinést alternativu k iOS a Androidu.

Huawei zde ukazoval nejen svou aktuálně tíživou přítomnost, ale i vizi budoucnosti. Navzdory všemu, co jsme za poslední roky o značce slyšeli, není vhodné ji ještě pohřbívat. Jasně dává najevo, že zde s námi ještě je a minimálně ještě nějakou chvíli bude. Je to pozitivní i v tom ohledu, že pokud získá zpět alespoň trochu ze své minulé slávy, mohla by vytvořit jistou konkurenci právě pro operační systémy, které zde máme jen dva, a to je skutečně málo.

Ukazuje to, že i určité rány mohou mít pozitivní dopad a třeba Samsung by se z toho mohl něco naučit. Možná až příliš totiž spoléhá na Android Googlu, kterému je vydán napospas. Doufejme tedy, že nenechává všechno jen v jeho vůli a potajmu si doma kutí vlastní řešení, kdyby nejhůř bylo, aby byl připraven. 

Dnes nejčtenější

.