Zavřít reklamu

I když smartphonový trh již nějakou dobu klesá, trh s chytrými hodinkami takové problémy nemá. Podle nejnovějších údajů analytické společnosti Counterpoint se globální prodej chytrých hodinek v roce 2022 meziročně zvýšil o 12 %, přičemž špičkové modely, které se prodávají za více než 400 dolarů (cca 9 tisíc Kč), zaznamenaly oproti roku 2021 ohromující nárůst o 129 %.

Kategorie cenově dostupných chytrých hodinek, jejíž horní hranice je u Counterpointu stanovena na 100 dolarů (zhruba 2 200 Kč), také zaznamenala výrazný nárůst, a to o 34 %. Největším trhem byla opět Severní Amerika, která vykázala z roku na rok 6% nárůst dodávek. Na druhém místě je Indie, která zaznamenala úctyhodný nárůst o 151 % díky svým vlastním značkám Noise a Fire Boltt.

Lídrem trhu byl nepřekvapivě Apple, jehož podíl v roce 2022 činil 34,1 %, což je z roku na rok o 17 % více. Za jeho úspěchem stály silné prodeje hodinek Apple Watch Series 8, Watch Ultra i Watch SE 2022. Jeho roční dodávky se navíc poprvé zvýšily o 50 milionů, což představuje zhruba 60 % globálních příjmů trhu s chytrými hodinkami.

Dvojkou trhu byl Samsung, jehož dodávky se meziročně zvýšily o zhruba 12 % a jehož podíl dosáhl necelých 10 %. Jeho tržby však vzrostly pouze o 0,5 %, což bylo podle všeho z větší části způsobeno mírným poklesem průměrné prodejní ceny oproti roku 2021. První trojici největších hráčů na tomto poli uzavírá Huawei s podílem 6,7 % (meziroční pokles o 1 %). Pravděpodobně vzhledem k nárustu indické konkurence padá Garmin. Neztratil sice svou pozici, ale jeho podíl klesl o půl procentního bodu.

Je pravděpodobné, že trh s chytrými hodinkami bude růst i v letošním roce. Uvidíme, jestli se rozdíl mezi androidovými hodinkami a hodinkami Applu sníží, nebo se bude dále prohlubovat.

Chytré hodinky Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.