Zavřít reklamu

Jak pravděpodobně víte, nová řada Galaxy S23 používá čipovou sadu Qualcommu, a to celosvětově. Všichni tak dostanou čipset Snapdragon 8. Gen 2, k čemuž Samsung přihazuje nějaký ten takt navíc. Vypadalo to, že Samsung špičkové Exynosy pohřbil, prý tomu tak ale není. 

Samsung se údajně chce na trhu smartphonů držet svého špičkového čipsetu Exynos. Nový únik odhaluje údajnou konfiguraci procesorového jádra příští generace neoznámeného mobilního čipsetu společnosti, pravděpodobně s názvem Exynos 2400. Tuto informaci zveřejnil úspěšný a ověřený leaker Ice universe, proto je to trošku s podivem (i když tak neudělal na Twitteru ale v čínském Weibo).

Ice universe Weibo

Pokud je tento nový únik informací přesný, a že Ice universe obvykle přesný je, bude čipová sada Exynos 2400 obsahovat jedno jádro Cortex-X4, dvě vysokofrekvenční jádra Cortex A720, tři nízkofrekvenční jádra Cortex-A720 a další čtyři jádra Cortex-A520. Celkem by se tedy mělo jednat o 10 procesorových jader.

Za předpokladu, že je Exynos 2400 skutečně ve vývoji, není důvod se hned domnívat, že jej Samsung bude muset použít v řadě Galaxy S24, i když by to bylo velice pravděpodobné. Existuje možnost, že společnost bude nadále u svých špičkových smartphonů spolupracovat výhradně s Qualcommem a Exynos 2400 bude určen pro další jeho klienty z Číny, včetně Xiaomi, Vivo, Realme atd. Pokud jde o to, kdy by tento nový čip Exynos 2400 mohl být uveden na trh, lze jen hádat. Jestliže však Samsung přeskočil název Exynos 2300, a že je to více než jisté, může společnost plánovat uvést Exynos 2400 na trh v roce 2024.

Komentář redakce 

Samsung letos udělal velký krok. Vykašlal se na své nespolehlivé Exynosy a celé řadě Galaxy S23 dal tedy řešení Qualcommu. V minulosti jsme slyšely, že po fiasku s Exynosem 2200 Samsung své vrcholné čipy na čas odloží, což nyní právě představená řada vlastně potvrdila. Ať už tedy společnost plánuje vyvinout na míru šitý čip nějaké své budoucí vlajce, nemělo by to být příští rok, ani v roce 2025. 

Vyvinout ale špičkový čip a neosadit jím své modely telefonu nehovoří o nějaké spolehlivosti a o tom, že mu společnost věří. Vytvořit tedy 10jádrové monstrum a pouze jej prodávat, je v základu špatně. Je jasné, že Samsung Exynosy obecně nezahodil, protože pořád má početné portfolio telefonů nižší třídy, kam se hodí, a kde na nich ušetří tím, že pro ně nebude muset čipy nakupovat.

Vyrobci čipů

Když jsme byli na představení řady Galaxy S23, bavili jsme se s českým zastoupením společnosti a samozřejmě došlo i na řeči kolem čipů. Neoficiální zprávy zní, že Samsung nehodlá pracovat na špičkových čipech, které by se měly do řad Galaxy S vrátit. I když je tedy zmíněný únik poměrně věrohodný, nehodí se mu přikládat zas takovou váhu. Může se ostatně jednat i o starší zprávu, která na povrch vyplula až nyní. Jen pro zajímavost, podle Counterpoint Research měl Samsung ve 3. čtvrtletí 2022 celosvětový podíl na trhu s čipovými sadami pro chytré telefony ve výši 7 % oproti 5 % ve 3. čtvrtletí 2021 a patří mu tak až páté místo v tabulce výrobců čipů.

Dnes nejčtenější

.