Zavřít reklamu

Na 1. února má Samsung naplánovanou první a pravděpodobně i dost možná největší událost tohoto roku. Představí nám nejen řadu Galaxy S23, ale očekáváme i nové portfolio jeho přenosných počítačů. Dost možná nás pak čeká i první notebook s dotykovým OLED displejem. 

Samsung je údajně připraven zahájit sériovou výrobu OLED panelů pro přenosné počítače, které integrují dotykové senzory přímo do svého panelu. Její debut je právě očekáván na akci Galaxy Unpacked příští týden. Panely využívají technologii OCTA (on-cell touch AMOLED), která jim umožňuje být tenčí než řešení využívající samostatnou fólii dotykového panelu, kdy ji Samsung použije v případě přenosného počítače jako první.

Tyto panely se dosud používaly pouze v chytrých telefonech, jako je řada Galaxy S Samsungu ale samozřejmě také v iPhonech Applu. Očekává se, že velikosti budou 13 a 16 palců, displeje také mají podporovat rozlišení 3K a obnovovací frekvenci až 120 Hz. Je dost pravděpodobné, že frekvence bude adaptivní.

Roky před Applem

I když bude Galaxy Book Samsungu první, který takový panel dostane, tak jej bude Samsung jako výrobce displejů samozřejmě prodávat i dalším společnostem. Apple by první OLED MacBook mohl uvést už příští rok, s největší pravděpodobností ale bez dotykové vrstvy, protože pořád nechce sjednotit svět Maců s iPady. Samsung se nicméně také věnuje vývoji konkrétních typů OLED displejů, které Apple plánuje použít v nadcházejících modelech iPadu Pro.

Na rozdíl od LCD displejů s mini-LED diodami (které Apple používá v MacBoocích Pro) mají OLED displeje samovyzařující pixely, které nevyžadují podsvícení, což by třeba právě MacBookům zajistilo ještě lepší kontrastní poměr a umožnilo jim to delší výdrž baterie. Pokud tedy americký výrobce přijde s jeho dotykovým MacBookem, nepředpokládá se, že by to bylo dříve jak v roce 2025. I když můžeme být z nové technologie Samsungu v jeho noteboocích nadšení, pořád je třeba mít na mysli, že u nás jeho přenosné počítače oficiálně nekoupíme. Neznamená to ale, že se s jejich představením třeba něco nezmění. My bychom za to byli rozhodně rádi.

MacBooky Applu koupíte třeba zde

Související články

Dnes nejčtenější

.