Zavřít reklamu

Automatický jas či také adaptivní jas je funkce Androidu, která pomocí světelného senzoru automaticky upravuje jas telefonu na základě okolních světelných podmínek. Tato funkce v mnoha ohledech usnadňuje prohlížení obrazovky. Pokud jste v tmavé místnosti, světlo obrazovky zeslábne, aby se šetřila energie, a pokud jste venku na slunci, obrazovka se zalije světlem, abyste na ni viděli lépe.

I když je to jistě praktická funkce, existují dobré důvody, proč ji mít (někdy) vypnutou a místo toho jas nastavovat manuálně. Tím prvním je to, že automatický/adaptivní jas rychleji vybíjí baterii, zejména pokud jste venku a svítí slunce. Pokud chcete, aby vám baterie vydržela déle, je dobré jas displeje snížit a zvýšit jej pouze tehdy, kdy potřebujete více světla. Obecně lze říci, že byste měli jas obrazovky přizpůsobit úrovni jasu místnosti, ve které se nacházíte.

Druhým důvodem pro manuální nastavení jasu je ochrana vašeho zraku. Jako jiná elektronická zařízení i smartphony vyzařují modré světlo, aby vám pomohly lépe vidět na obrazovku. Toto světlo nejenže namáhá zrak, ale může také způsobit poškození sítnice, pokud se na telefon díváte příliš dlouho.

Jak tedy na telefonu od Samsungu funkci adaptivního jasu vypnout? Je to velmi jednoduché, stačí pár kroků:

  • Jděte do Nastavení.
  • Vyberte položku Displej.
  • Vypněte přepínač Adaptivní jas.

Související články

Dnes nejčtenější

.