Zavřít reklamu

V nadcházejících měsících zahájí společnost Intuitive Machines (IM), pověřená agenturou NASA v rámci jejího programu Artemis, svou první lunární misi, která je vědeckou i technickou přípravou na budoucí přistání a pobyt lidských posádek. Na tomto unikátním projektu, kdy se USA po 50ti letech od Apolla 17 (1972) vrátí na povrch Měsíce, se podílí i společnost Columbia Sportswear, jejíž nová technologie Omni-Heat Infinity bude chránit části modulu Intuitive Machines Nova-C před extrémními hodnotami teplot na Měsíci. Vědecké přípravy, laboratorní simulace i testy prokázaly, že metalická termoreflektivní technologie Omni-Heat Infinity, která je dnes běžně používána jako lehká prodyšná tepelná podšívka v  oblečení i obuvi Columbia, dokáže skutečně ochránit před chladem i ve výjimečných teplotních situacích vesmíru, jejichž teplotní výkyvy se pohybují od -150°C do +150°C.

Tato jedinečná společná mise na Měsíc bude zahájena roce 2023. Cílem modulu IM Nova-C je dopravit na Měsíc za cca 3,5 dne určitý náklad NASA a následně po dobu 13ti dní odebírat a analyzovat led pod povrchem Měsíce. Nova-C bude po celou dobu své mise, na kterou ji doprovodí raketoplán Space X Falcon 9, ovládána 24/7 třemi týmy 12 operátorů z texaského Hustonu.

Velký skok nejen pro svrchní oděvy

Tepelná ochrana kosmických modulů představovala pro vědce NASA, kteří připravovali historickou misi Apollo 11 v 60. letech 20. století problém. Potřebovali už tenkrát ochránit přistávací modul před intenzivním chladem, kterému měl čelit na měsíčním povrchu. Proto vyvinuli vysoce reflexní izolační materiál. Tato „vesmírná přikrývka“ inspirovala značku Columbia, technologického pionýra, jehož zrod se datuje od roku 1938, na její nekonečné misi rozvíjet tepelné inovace. Technologie Columbia Omni-Heat Infinity, je výsledkem více než 10ti let práce na inovování hřejivých a zateplovacích technologií, během kterých Omni-Heat prošel mnoha náročnými testy v terénu a získal řadu ocenění. Technologie Omni Heat Infinity je založena na matrici zlatých, větších a menších metalických teček, které poskytují o 40 % vyšší tepelnou izolaci a okamžitý pocit tepla při zachování stejně vysoké úrovně prodyšnosti vzduchu a vlhkosti. Díky tmu umožnuje vytvářet velmi lehké a neobjemné teplé oblečení.

Konečný test v terénu

Zde se příběh uzavírá. Více než padesát let poté, co na Měsíci přistál první a zatím poslední člověk, plánuje společnost Intuitive Machines (IM) návrat na Měsíc. A až jejich modul Nova-C odstartuje, bude jeho část izolována systémem Omni-Heat Infinity společnosti Columbia – který během tepelných simulací před startem prokázal, že pomůže ochránit modul IM před extrémními teplotami ve vesmíru.

Díky této misi má společnost Columbia Sportswear šanci udělat něco, co ještě nikdy předtím nedělala – použít a otestovat své technologie v tak nehostinných podmínkách, které se na Zemi přirozeně nevyskytují. Poznatky z této mise pomohou americké značce ještě více zdokonalit své výrobky a vyvinout nové, které zpřístupní outdoorové aktivity všem.

Témata: , ,

Dnes nejčtenější

.