Zavřít reklamu

Samsung má nejlepší zásady softwarové podpory ve světě systému Android. Pro mnoho svých vlajkových lodí a smartphonů vysoké a střední třídy slibuje čtyři hlavní aktualizace operačního systému, což je více, než nabízí dokonce i Google, přestože je společností, která operační systém vyvíjí. Co se pak týče zabezpečení, dává Samsung až pět let bezpečnostních aktualizací.  

Bohužel, do tohoto seznamu jsou zahrnuta jen ta zařízení, která společnost vydala od roku 2021, přestože jsou i předchozí zařízení Galaxy stále výkonná a dokonale schopná rozjet novější verze systému Android a uživatelského rozhraní One UI. Řeč je tedy zejména o vlajkových modelech řady Galaxy S20, která je na tom ale ještě o poznání lépe, jak Galaxy S10, které končí s Androidem 12 a aktuální 13. verze se už nedočkají.

Telefony a tablety Galaxy vydané před rokem 2021 mají nárok pouze na tři generace aktualizací operačního systému, což znamená, že Android 13/One UI 5 bude poslední jejich velkou aktualizací, stejně jako je tomu v řadě Galaxy S20. A je to škoda. Android 13 ukázal, že řada Galaxy S20 má v sobě ještě spoustu života. Modely Galaxy S20, S20+ a S20 Ultra obsahují hardware, který zdaleka není zastaralý. Dokonce i problémy, které tyto telefony trápily díky zpackanému procesoru Exynos 990, se zdají být opraveny, což je asi největší důvod, proč můžeme být zklamaní, že za rok bude tento stroj už neaktuální/zastaralý.

Jiný smysl aktualizací 

Můžeme sice závidět majitelům iPhonů, kterým Apple poskytuje podporu iOS klidně i přes 6 let. Na druhou stanu má Android tu výhodu, že i když už není zařízení na nejnovější operační systém aktualizováno, pořád bez problému obslouží drtivou většinu aplikací z Google Play. To je právě ten rozdíl oproti iOS, kdy obvykle vývojáři aktualizují své tituly pro nejnovější verzi systému a pro váš starší iPhone je tak již nepoužitelnou. Uměle se tím tlačí na koupi nového telefonu, i když ten starý ještě dostatečně slouží. Tímto způsobem se z něho tedy prakticky stane jen zařízení k telefonování, psaní SMS a surfování na webu.

Právě v tomto ohledu ale i Android zařízení se starším systémem dokáže ještě dobře sloužit. Nemůže si sice užívat nejnovějších funkcí, na aplikace má zastaralý systém ale jen malý vliv. Také právě proto je porovnávání adopce nových systémů mezi Androidem a iOS bezpředmětné. Vývojáři Android aplikací se totiž snaží vyvíjet aplikace kompatibilní se staršími systémy, kterých je přece jen více než toho nejnovějšího, což je přesný opak smyslu zavádění iOS. Ať tak či onak, je prostě škoda, že se starší vlajkové lodě Samsungu už žádných novinek v budoucnu nedočkají.

Telefony Samsung s podporou Androidu 13 a One UI 5.0 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.