Původní tým Androidu strávil uplynulý víkend a pondělí vyvracením některých mylných představ o vzniku dnes nejrozšířenějšího mobilního operačního systému, zejména ve vztahu k iPhonu. V rámci toho spolutvůrce Androidu Rich Miner sdílel render zařízení Google G1, které předcházelo prvnímu iPhonu.
Render ukazuje, jak Google G1 (či HTC Dream nebo T-Mobile G1) vypadal pět měsíců před odhalením prvního iPhonu (tedy v létě roku 2006). Šlo o výsuvný telefon s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí s takřka neonovým odstínem zelené, který v zavřeném stavu jako by vytékal ven. Zelený je i nápis Google, nacházející se vlevo nahoře, stejně jako dvě fyzická tlačítka pro e-mail a zavináč – to druhé možná sloužilo jen pro rychlejší zadávání symbolů.
Úplně vespodu jsou čtyři tlačítka pro odpověď na hovor, odmítnutí hovoru, domů a zpět. Vpravo od nich se nachází kruhový prstenec, který, jak Miner vysvětlil, byl „jednou z možností vstupu se směrovým pohybem a zatlačením na střed pro výběr, nikoli otočení“.
All along we were working on 2 phones, Sooner, more blackberry-like & Dream, touchscreen based. After the iPhone launch we did cancel Sooner to focus on Dream (eventually the Google G1) but its design changed little from this rendering made 5 months before the iPhone launched. pic.twitter.com/lC8m0WolgE
— Rich Miner (@richminer) October 31, 2022
Když Google s HTC o dva roky později zařízení uváděly na scénu, vypadalo o dost odlišně. Ke zmíněným čtyřem tlačítkům přibylo páté („menu“) a trackball. Další nápadnou změnou bylo lehké zakřivení spodní části směrem dopředu a odstranění zmíněného prstence.
Mezitím dal původní tým Androidu najevo, že Android měl vždy konkurovat Microsoftu, nikoli Applu. Konkrétně měl soupeřit se systémem Windows Mobile. Miner k tomu dodal, že Google se na Android a internetové prohlížeče (Chrome) díval jako na něco, co může Microsoftu zabránit v získání dominance na softwarovém poli. Jak to všechno dopadlo, ale už víme. Mobilní Windows neuspěly a vyklidily pole, Android je přitom nejrozšířenějším mobilním systémem.