Zavřít reklamu

Displeje od Samsungu se těší celosvětové popularitě. Najdeme je na řadě různých zařízeních, kdy dominují zejména v případě chytrých telefonů či televizorů. Aktuálně se však pozornost veřejnosti soustředí na technologii Samsung OLED Powered by Quantum Dot, která slibuje výrazný posun v kvalitě. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak tato technologie vlastně funguje, na čem si zakládá a jaké jsou její hlavní výhody.

V takovém případě je zdroj světla tvořen samostatnými pixely, které však emitují pouze modré světlo. Modré světlo je totiž nejsilnějším zdrojem zajišťujícím vyšší svítivost. Nad ním se až následně nachází vrstva zvaná Quantum Dot, respektive vrstva quantových bodů, přes níž modré světlo prochází a vytváří tak finální barvy. Jedná se o poměrně zajímavý přístup, který posouvá kvalitu obrazovek na zcela novou úroveň. Je však nutné si uvědomit jednu poměrně zásadní vlastnost. Quantum Dot není filtr. Filtr má totiž zásadní dopad na výslednou kvalitu, jelikož obecně snižuje jas a způsobuje výkyvy RGB. O Quantum Dot se proto hovoří jakožto o vrstvě. Modré světlo přes vrstvu totiž prochází bez jakékoliv ztráty jasu, kdy se vlnová délka světla, určující konkrétní barvu, určuje jednotlivými body Quantum Dot. Je tedy stále stejná a neměnná v průběhu času. Ve finále se tak jedná o podstatně lepší a kvalitnější displejovou technologii, která znatelně překonává například tradiční LCD. LCD totiž vyžaduje vlastní podsvícení, což se ale v tomto případě vůbec nenachází. Displej s Quantum Dot technologií je díky tomu o dost tenčí a navíc dosahuje již zmiňované vyšší svítivosti.

QD_f02_nt

Technologie nese zásadní podíl i na celkovém vykreslení barev. Modrý zdroj světla totiž dosahuje maximální čistoty, stejně tak i vrstva Quantum Dot, díky čemuž je výsledný obraz parádně barevný a ve srovnání s tradičními obrazovkami podstatně živější. To má také silný vliv i na pozorovacích úhlech – obraz je v takovém případě perfektně čistý prakticky ze všech úhlů. Jistou dominanci lze pozorovat i v případě kontrastního poměru. Když se podíváme na tradiční LCD displeje, jejich hlavní problém spočívá ve zmiňovaném podsvícení, které musí být vždy aktivní. Z tohoto důvodu nelze individuálně upravovat jas jednotlivých pixelů, kvůli čemuž není možné vykreslit reálnou černou. Naopak v případě Samsung OLED Powered by Quantum Dot je to naopak. Každý pixel lze přizpůsobit daným podmínkám a v případě potřeby vykreslení černé jej jednoduše stačí vypnout. Díky tomu dosahuje kontrastní poměr těchto displejů 1M:1.

QD_f09_nt

Benefity Quantum Dot

Nyní si ještě pojďme posvítit na vyložené benefity technologie OLED displejů s Quantum Dot. Jak už jsme totiž naznačili výše, tato technologie výrazně posouvá kvalitu displejů o několik kroků vpřed. V čem ale konkrétně dominuje a jak konkrétně překonává konkurenční řešení? Přesně na to si nyní společně posvítíme.

Barvy

Vliv Quantum Dot technologie na barvy jsme si už lehce rozebrali výše. Velice stručně lze totiž říct, že prostřednictvím speciální vrstvy a nedochází k žádnému zkreslení barev. Barvy jsou naopak přesné, a to za všech podmínek – respektive ve dne i v noci. Jejich objem je tedy 100% i v případě OLED panelů. To ostatně potvrzuje i certifikace Pantone. Pantone je světovým lídrem ve vývoji barev.

kv-m

Jas

Obrovská výhoda Quantum Dot také spočívá v podstatně vyšším jasu. Díky tomu příslušné televizory Samsung OLED Powered by Quantum Dot dosahují svítivosti až 1500 nitů, zatímco běžné OLED panely (v případě TV) nabízejí běžně kolem 800 nitů. Samsungu se tak podařilo kompletně zbourat pravidlo, podle nějž byly OLED televizory určeny především pro sledování multimediálního obsahu v temnějším prostředí, respektive večer. To už nyní neplatí – nová technologie zaručuje bezchybný zážitek i při sledování v osvětlené místnosti, za což můžeme být vděčni právě vyšší svítivosti.

I to má své odůvodnění. Konkurenční OLED televizory totiž fungují na jiném principu, kdy se konkrétně spoléhají technologii RGBW. V takovém případě každý pixel generuje barvu RGB, přičemž pro zobrazení bílé se aktivuje samostatný bílý subpixel. Samozřejmě i tento způsob má jisté výhody. Například řízení podsvícení OLED televizoru probíhá na úrovni každého jednoho pixelu, případně pro vykreslení černé se pixel rovnou vypíná. Ve srovnání s tradičním LCD bychom však našli i jisté nevýhody. Ty spočívají především v nižším jasu, horší gradaci šedé barvy a horším podání přirozených barev.

Samsung S95B

Veškeré benefity Samsung OLED Powered by Quantum Dot najdeme například u letošního televizoru Samsung S95B. Jedná se o televizi s 55″ a 65″ úhlopříčkou, která si zakládá na zmiňované technologii a 4K rozlišení (s až 120Hz obnovovací frekvencí). Díky tomu se vyznačuje nejen věrným podáním černé, ale také skvělým vykreslením barev, křišťálově čistým obrazem a podstatně větší svítivostí. Aby toho ale nebylo málo, v případě tohoto modelu hraje poměrně důležitou roli i vychytávka s označením Neural Quantum Processor 4K, s jejíž pomocí jsou podstatně zlepšeny barvy a jas, a to konkrétně s pomocí neuronových sítí.

cz-feature-oled-s95b-532612662

Související články

Dnes nejčtenější

.