Zavřít reklamu

Podvodníci se k vám snaží dostat nejrůznějšími prostředky, včetně vašeho telefonu. I když androidové smartphony mají zabudovanou ochranu proti různým nebezpečím, scammeři se k vám stejně mohou dostat. V poslední době tak často činí prostřednictvím phishingových textových zpráv. Jestli jste o nich dosud neslyšeli, čtěte dál.

Co je to phishingová zpráva?

Phishingové textové zprávy jsou „esemesky“, které jsou určeny ke shromažďování informací od oběti. Jejich cílem je ukrást osobě, na kterou se zaměří, peníze. Mohou vypadat, jako že jsou od vlády, vymahače dluhů nebo vaší banky. Mohou také slibovat ceny, jako jsou dárkové karty, výlety zdarma či oddlužení.

Podvodníci často žádají uživatelská jména, hesla, osobní identifikační čísla nebo jiné citlivé informace. Phishingové zprávy mohou obsahovat odkazy nebo vás instruovat, abyste na ně odpověděli výše uvedenými informacemi. Odkazy také do vašeho zařízení mohou instalovat malware, aby získaly přístup k vašim informacím.

phishingova_zprava

Tyto zprávy jsou obvykle snadno rozpoznatelné, neboť vykazují určité abnormality. Jsou často irelevantní, obsahují překlepy nebo používají „divným“ způsobem velká písmena a emotikony. Další nápadným znakem je to, že jsou obvykle posílány z čísel, které neznáte, a vyžadují, abyste jednali hned.

Co byste s phishingovou zprávou měli dělat?

Pokud obdržíte zprávu, která žádá, abyste klepnuli na odkaz nebo poslali nějakou informaci, nečiňte tak. Důvěryhodné společnosti vás nikdy nebudou žádat o informace touto cestou. Jestliže takovou zprávu dostanete od společnosti, jako je vaše banka, a máte obavu, že by mohla být legitimní, společnost kontaktujte a ověřte si, zda vám tuto zprávu skutečně poslala.

Pokud zjistíte, že zpráva je podvodná, můžete zabránit tomu, aby ji opět dostali. Nejlepším způsobem je zablokovat číslo, z něhož vám zpráva přišla. Pokud používáte aplikaci Zprávy od Googlu a dostanete zprávu z nového čísla, můžete být vyzváni, abyste ji nahlásili jako spam a číslo zablokovali. Pokud se vám výzva nezobrazí, klepněte na tři tečky v pravém horním rohu, vyberte možnost Podrobnosti a klepněte na „Zablokovat a nahlásit spam“.

Na závěr ještě jednou: Pokud obdržíte zprávu, která vypadá zvláštně a žádá vás o osobní údaje, neodpovídejte na ni. Ověřte si, jestli je legitimní, a pokud není, zablokujte číslo, ze kterého byla poslána. A máte klid.

Související články

Dnes nejčtenější

.