Zavřít reklamu

Ve středu 7. září Apple představil nové iPhony 14 a v minulých dnech jsme vám přinesli jejich srovnání s telefony Galaxy S22. Při porovnávání cen ale jednomu dojde ten fakt, jestli by se mu opravdu vyplatilo platit takové neuvěřitelné peníze za to, že bude mít telefon s logem nakousnutého jablka, když ostatní nabízejí to samé, nebo dokonce více, za méně. 

Na určení ceny zboží, zejména pokud se prodává na trzích po celém světě, se podepisuje mnoho faktorů. Významnou roli ale také hrají směnné kurzy. Vzhledem ke stavu, v jakém se současná světová ekonomika právě nachází, bohužel pro nás všechny měny vůči americkému dolaru stále slábnou. I když to jistě není jediný důvod, má jistě zásadní vliv na určení ceny nových iPhonů 14 v Evropě, a ty jsou jedním slovem šílené.

Zejména iPhony 14 pro jsou totiž v celé Evropě téměř o 30 % dražší než ve Spojených státech. Zdá se, že Apple prostě chce, aby si lidé místo toho kupovali spíše třeba právě Galaxy S22 Samsungu, tedy telefony, které vyšly v postkovidové době před půlrokem a ještě za „normální“ peníze. Jak se ukázalo ve srovnání, výbavou vlastně nijak nezaostávají.

iPhone 14 Pro je v EU o 30 % dražší 

Ceny iPhonu 14 Pro začínají ve Spojených státech na 999 dolarech. Za stejný telefon ale zaplatíte na starém kontinentě nejčastěji 1299 EUR. Při dnešním směnném kurzu je to 1 299 dolarů, protože jeden dolar se rovná jednomu euru, a je to tedy téměř o 30 % více. Podobně je tomu i v případě iPhonu 14 Pro Max, jehož cena v USA začíná na 1 099 dolarech. Za toto zařízení zaplatíte v Evropě 1 449 eur, což samozřejmě odpovídá 1 449 dolarů.

České ceny jsou 33 490 Kč za iPhone 14 Pro a 36 990 Kč za iPhone 14 Pro Max v obou případech v základní 128GB paměťové variantě. Česká republika je tak bita ještě více, protože nemáme euro. V čistém přepočtu by totiž měly ceny k době psaní článku být cca 31 894 Kč respektive 35 577 Kč. U nás jsou tedy ceny iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max ještě o zhruba 1 500 Kč dražší než v jiných evropských zemích s eurem. Jedete do USA? Kupte si iPhone, vyděláte.

Je třeba brát v úvahu ještě otázku daně a to, že u nás je ze zákona dána dvouletá záruka, což v USA neplatí. I tak by se jí mnozí jistě rádi vzdali, jen aby zaplatili méně. I kdyby bylo zdražení způsobeno inflačními tlaky, kterým všechny jiné společnosti víceméně odolávají (Samsung zdražil své skládačky jen o 500 Kč), Apple udělá cokoli, aby nezvyšoval ceny ve své domovině a napakoval se spíše jinde. Jeho domácí trh je přece jen stěžejní, což je ale logické, když mu zákazníci po celém světě rvou ruce i za tyto přemrštěné ceny.

Apple nicméně dává váhavým zákazníkům skvělý důvod k tomu, aby se na iPhony 14 vykašlali a koupili si raději Galaxy S22, a to klidně hned ve variantě Ultra, protože to je nejpřímější konkurent modelu 14 Pro. Anebo Galaxy Z Flip4, jak se nám sám Samsung snaží podsouvat ve svých reklamách. Galaxy S22 Ultra lze v EU zakoupit na stránkách Samsungu za cenu začínající na 1 249 euro, u nás vyjde ve své 128GB verzi na 31 990 Kč, tedy prakticky to, co stál iPhone 13 Pro Max, než jej Apple nahradil svou předraženou novinkou. Tak co, jste opravdu rozhodnutí, že půjdete do nového iPhonu?

Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.