Zavřít reklamu

Není úplně od věci seznámit se s produkty konkurence a nežít jen v bublině jedné značky. Úspěch, kterého dosáhly Apple Watch, jim nikdo neodpáře. Ostatně se také jedná o nejprodávanější hodinky na světě. Jaké to je ale nasadit je na ruku pro uživatele telefonu s Androidem a majitele Galaxy Watch4? 

Apple Watch Series 7 jsou aktuálně nejvyšším modelem amerického výrobce, který oproti předchozí generaci zvětšil pouzdro, displej, hodinkám přibyla odolnost proti prachu (ta oproti vodě do 50 m je u nich přítomna již dlouho dobu) a samozřejmě přibylo ještě několik málo drobností. Proti nim stojí používání Galaxy Watch4 Classic s Wear OS 3, který vyvinul Samsung ve spolupráci s Googlem. Jak těžké je kompletně přejít na jiné platformy?

Stejně jako Apple Watch nekomunikují se zařízeními s Androidem, tak ani Galaxy Watch4 nekomunikují s iOS. Proč tomu tak je, se úplně neví, když už máme zprávy, že použitým systémem to úplně není. U Applu je to jasné. Ten si šije hardware a software čistě pro své produkty, a stejně jako nikomu jinému neposkytuje iOS ani watchOS, jsou jeho zařízení propojitelná jen mezi sebou.

Chceme-li tedy vyzkoušet Apple Watch, musíme je spárovat i s iPhonem. V našem případě jsme využili služeb iPhonu 13 Pro Max. Stejně jednoduché, jaké je to v případě Galaxy Watch4 s telefonem Samsungu, je to stejně intuitivní a rychlé i mezi Apple Watch a iPhonem.

Seznámení se s hodinkami a prostředím 

Není třeba si nějak nalhávat, že je Wear OS 3 kdoví jak originální. Společnosti Samsung i Google se jasně inspirovaly u watchOS Applu, proto je zde hodně podobných věcí, a to od těch vizuálních po funkce. Nejzásadnějším rozdílem mezi světem Applu a Samsungu, tak je vlastně pouzdro. Galaxy Watch jsou kruhové, Apple Watch samozřejmě už od roku 2015 hranaté. Které jsou hezčí? I po týdnech testování si stojím za tím, že hodinky by měly mít pouzdro kruhové, ale je to názor od názoru. Apple Watch svým designem dokázaly, že mohou obstát napříč lety.

Důležité je si zvyknout na to, že Apple Watch ovládáte přes korunku, Galaxy Watch4 hodně i přes lunetu (ať už hardwarovou nebo softwarovou). V případě Applu je fajn, že je korunka tisknutelná, takže ušetřil jedno tlačítko. Neslouží ale k výběru, nýbrž k návratu. U Galaxy Watch4 je výhoda, že si můžete tlačítka namapovat dle svých požadavků. U Applu to jde jen u tlačítka pod korunkou, a to jen na oblíbené nebo poslední aplikace.

Co uděláte na Samsungu potažením prstu přes displej shora, uděláte na Apple Watch zdola. Je to tedy trošku na truc, takto vstup do zobrazení aplikací a ovládacího centra prohodit, takže vám na chvilku zamotají hlavu. Zvyknete si ale rychle. Jednoznačně mi ale chybí dlaždice. Místo vstupu do nich, a do posledních událostí, totiž tažením doprava a doleva a Apple Watch jen měníte nastavené ciferníky.

Ciferník dělá celkový dojem 

Kdyby nic, je nutné Applu uznat snahu v oblasti vývoje ciferníků. Ty jeho jsou naprosto parádní, hravé, maximálně přizpůsobitelné a jakýkoli použitý vypadá prostě skvěle. Když se nyní podívám na Galaxy Watch, tak jim prostě něco chybí. Ne tedy s ohledem na komplikace, ale s ohledem na onu hravost a vizuální stylizaci. Tady by to chtělo rozhodně přidat, i když v Galaxy Watch4 také najdete pár líbivých, ty v Apple Watch je přebíjejí v každém ohledu. Co na tom, že si můžete nové stahovat, obvykle nestojí za nic.

Intuitivnější je i jejich personalizace, komplikace jsou ale naopak dost nedotažené. Aktuální srdeční frekvenci na ciferník nedostanete, pokud tedy nemáte spuštěnou aktivitu. Abyste si na něho přidali kroky, musíte k tomu využít nějaké aplikace třetí strany. Apple a jeho Apple Watch totiž upřednostňují kalorie. A to je asi největší kámen úrazu. Všichni ostatní preferují kroky, ať už se jedná o Garmin, Xiaomi, nebo právě Samsung. Denní cíl zobrazuje počet kroků, které jsou ale u Apple Watch na druhé koleji. Bohužel.

Trackování, měření, používání 

Když překousnete smysl měření aktivit, je jedno, jaké hodinky vlastně máte na ruce. Všechny vás informují o notifikacích, snaží se vás motivovat k aktivitě, měří vše, co měřit umí, můžete i jednoduše odpovídat na dané akce atd. Nedá se ani říci, že by se jedny nosily lépe a druhé hůře, i když osobně preferuji styl Galaxy Watch a jejich univerzální řemínky než proprietární řešení Applu, které jasně cílí na příjem z prodeje příslušenství, je to opět spíše o preferencích. Na Galaxy Watch dáte jakýkoli o šíři 20 mm, na Apple Watch jen ty, které mají speciální koncovky.

Aktivit je přehršel, takže tu svou si zde najdete, a pokud ne, sami ji definujete. Přesnost měření se určí těžko, protože nemám žádné kalibrované zařízení, které by naměřené hodnoty porovnalo se skutečností. Odchylky tam jsou, ať už v počtu kroků, spálených kaloriích nebo dalších údajích, jen tepovku měří hodně podobně, tedy respektive se shodným výsledkem.

Konec dobrý, jsem rád zpět 

Jsem rád, že mám na ruce zase Galaxy Watch a používám zařízení s Androidem. Ne proto, že by byly Apple Watch a iPhone špatná zařízení, ale zvyk je železná košile. Toto srovnání nemělo určit, které zařízení je lepší nebo horší, šlo jen o to vědět, jak jsou mezi sebou rozdílné. V případě chytrých hodinek společností Apple a Samsung tedy minimálně. V případě Androidu a iOS už je to na jiný článek.

Obě zařízení s aktuálními operačními systémy jsou nesmírně schopné, funkční a přínosné. Obě fungují hodně podobně, jen vypadají dost jinak – to tedy na první pohled, protože na ten druhý jsou si podobnější, než byste možná čekali. Galaxy Watch4 s Wear OS 3 jsou tak skutečně obstojnou alternativou Apple Watch s watchOS 8, za kterou se nemusí nikdo stydět. Porovnávat pak, které jsou lepší, není úplně na místě. Oboje hodinky jsou totiž určeny pro jiný svět. Jedny pro jablíčkáře, druhé pro androidisty. A to je možná i dobře.

Apple Watch i Galaxy Watch koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.