Zavřít reklamu

Evropská komise i parlament se před několika týdny dohodly na přijetí zákona, který výrobcům spotřební elektroniky, tedy mimo jiné smartphonů, uloží povinnost používat standardizovaný konektor. Zákon má vejít v účinnost v roce 2024. Jak se zdá, tato iniciativa nyní našla odezvu v USA: američtí senátoři minulý týden poslali dopis ministerstvu obchodu, v němž je vyzývají, aby podobné nařízení bylo zavedeno i zde.

„V naší stále více se digitalizující společnosti musejí spotřebitelé často platit za nová specializovaná nabíjecí zařízení a příslušenství pro svá různá zařízení. Není to jen nepříjemnost; může to být i finanční zátěž. Průměrný spotřebitel vlastní zhruba tři nabíječky pro mobilní telefony a přibližně 40 % z nich uvádí, že minimálně v jednom případě nemohli svůj mobilní telefon nabít, protože dostupné nabíječky nebyly kompatibilní, “ napsali mimo jiné v dopisu ministerstvu obchodu senátoři Bernard Sanders, Edward J. Markey a senátorka Elizabeth Warrenová.

Dopis se odvolává na připravované nařízení EU, podle kterého budou mít výrobci spotřební elektroniky povinnost obsáhnout ve svých zařízeních konektor USB-C, a to do roku 2024. A ano, bude se to týkat především iPhonů, které tradičně používají konektor Lightning. Dopis se o USB-C přímo nezmiňuje, ale pokud se americké ministerstvo rozhodne přijít s podobným zákonem, tento rozšířený port se nabízí jako jasná volba. Apple se proti přechodu na USB-C u iPhonů již dlouho otevřeně staví, a to přesto, že u svých dalších zařízení jej používá. V případě iPhonů argumentuje tím, že by to „bránilo inovacím“. Jak určitý port souvisí s inovacemi, však nikdy nerozvedl, protože jej po jeho uvedení v iPhonu 5 nijak dále neinovoval.

Související články

Dnes nejčtenější

.