Zavřít reklamu

Švédská telekomunikační společnost Ericsson (a dřívější velké jméno na poli klasických telefonů) odhaduje, že počet uživatelů mobilních zařízení s podporou 5G ještě letos překročí miliardu. Z velké části to má být díky vývoji mobilního plánu 5G sítí v Číně a Severní Americe.

Ericsson, který je jedním z největších dodavatelů telekomunikačních zařízení na světě (spolu s čínským Huawei a finskou Nokií) ve své nové zprávě uvedl, že ochabující globální ekonomika a události na Ukrajině snížily odhadovaný počet uživatelů 5G zařízení zhruba o 100 milionů. I když se jejich počet v prvním kvartálu letošního roku zvýšil o 70 milionů na „plus minus“ 620 milionů, množství uživatelů 4G zařízení ve stejné době vzrostl také o 70 milionů (na 4,9 miliardy). Počet uživatelů 4G zařízení bude podle Ericssonu letos stagnovat a od příštího roku má kvůli většímu rozšíření uživatelů 5G zařízení začít klesat.

Ericsson předtím odhadoval, že počet uživatelů 4G zařízení dosáhne vrcholu už loni. Nicméně již letos překročí počet uživatelů 5G zařízení jednu miliardu, což znamená, že technologie sítí 5. generace se vyvíjí mnohem rychleji než 4G generace. Té trvalo celých 10 let, než dosáhla miliardy svých uživatelů.

Rychlé rozšiřování 5G sítí je podle Ericssonu způsobeno hlavně aktivní adopcí technologie mobilními operátory a dostupnosti levných 5G smartphonů s cenami od 120 dolarů. Velkou roli v jejím v rozšiřování hraje Čína a Severní Amerika. V Číně za minulý rok přibylo 270 milionů uživatelů 5G zařízení, zatímco v USA a Kanadě 65 milionů. Rychle se v této oblasti rozvíjí i Indie, u které Ericsson očekává, že ještě letos bude mít 30 milionů uživatelů 5G zařízení a v příštím roce již 80 milionů. Společnost jinak odhaduje, že v roce 2027 bude 5G zařízení používat 4,4 miliardy lidí.

5G telefony koupíte například zde

Témata: , , , , ,

Dnes nejčtenější

.