Zavřít reklamu

Komerční sdělení: Pracujete u počítače? Sedíte den co den několik hodin v kanceláři? Sedavé zaměstnání není pro naše tělo žádná výhra. Dlouhé sezení může souviset s řadou zdravotních obtíží, jako jsou bolesti zad a krční páteře, nadváha nebo dokonce obezita. 

Energetický výdej musí být vždy větší než příjem

Pokud máte sedavé zaměstnání a jediný váš pohyb je spojený s cestou na oběd nebo domů, je potřeba přizpůsobit příjem energie jejímu výdeji. Váš energetický příjem se musí rovnat nebo být nižší než vydaná energie. Jestliže spálíte více kalorií než přijmete, dostanete se do kalorického deficitu. A právě ten je základem pro úspěšné hubnutí. 

Doporučený kalorický příjem je u každého jiný. Kolik energie naše tělo spálí je ovlivněno mnoha faktory – věk, pohlaví, váha, výška či zdravotní stav, ale právě i zaměstnání. Navíc během různých činností, které v průběhu dne děláme, naše tělo spotřebuje odlišné množství kalorií. Pro výpočet optimálního kalorického příjmu je zapotřebí vypočítat nejprve bazální metabolismus a k němu následně přičíst pohybovou aktivitu, zohlednit typ zaměstnání nebo náplň našich všedních dnů.

Přemýšlíte, jak mít energetický příjem a výdej pod kontrolou? Pořiďte si chytré hodinky. Ty vám kromě času ukáží vaši tepovou frekvenci, budou monitorovat spánek nebo vám právě spočítají spálené kalorie. Chytré hodinky navíc můžete propojit s řadou aplikací, které vám hubnutí výrazně usnadní.

Co dělat, abyste nemuseli bojovat s kily navíc? 

Snažte se jíst kvalitně, lépe a pravidelně

V případě, že pracujete z kanceláře, zaměřte se na kvalitní, pestrá a lehká jídla. Váš jídelníček by měl obsahovat především nutričně vyvážené potraviny, bohaté na bílkoviny, vlákninu, komplexní sacharidy a zdravé tuky. Zařaďte do něj více zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků a bílého masa (drůbeží maso a ryby). Jednoduché cukry nahraď komplexními sacharidy a omezte i množství tuku. 

 

Jídelníček si nastavte podle toho, abyste neměli pocit hladu. Vaše tělo si tak navykne na pravidelný přísun energie a nebude mít důvod, dělat si tukové zásoby. Pokud jde o oběd, vyhraďte si na něj alespoň půlhodinu. Na jídlo byste se měli plně soustředit, proto nikdy nejezte u svého pracovního stolu. 

Ohlídejte si pitný režim 

Vyměňte slazené nápoje za čistou vodu. Limonády a doslazované nápoje jsou zbytečný zdroj energie navíc. Pít byste měli rovnoměrně po celý den. Pomoci vám může velká láhev, karafa nebo džbán, které naplníte čistou vodou a postavíte před sebe na stůl. Pro dochucení přidejte citron, okurku nebo bylinky. Zařadit můžete i neslazený bylinkový nebo zelený čaj.

Pozor si dejte i na časté pití kávy. Obzvlášť v případě, že si ji doslazujete nebo přidáváte mléko. Kalorie v cukru a tučném mléce nebo smetaně se s počtem vypité kávy zatraceně nastřádají. Kávou nikdy nenahrazujte jídlo. Pamatujte také na to, že káva odvodňuje. Proto je potřeba ke každému šálku kávy vypít adekvátní množství vody. Hranice rozumného množství přijatého kofeinu je 400 mg/den, což odpovídá 3 až 4 šálkům kávy. 

Každý krok se počítá

I v kanceláři můžete být aktivní. Využijte všech možností k pohybu. Alespoň jednou za hodinu se protáhněte, ulevte zádům i ztuhlé šíji. Projděte se třeba do kuchyňky pro sklenici čerstvé vody. Místo eskalátoru nebo výtahu použijte schody. Můžete přidat i pár dřepů a jednoduchých cviků, které zvládnete udělat i u pracovního stolu. Vyzkoušejte i práci ve stoje.

Potřebujete zhubnout, ale nevíte jak na to?

V několika srovnání různých funkčních hubnoucích metod vyšla jako nejlepší keto dieta, s kterou je hubnutí pohodlné a opravdu rychlé. Jedná se totiž o velmi účinnou metodou, jak nastartovat naše spalování při sedavém zaměstnání. Ketodieta je zcela mimořádný způsob stravování, který je založen na přijímání velkého množství bílkovin a striktním omezení sacharidů. Tělo se tak dostane do tzv. stavu ketózy, v němž čerpá energii z tukových zásob. Následkem toho dochází k hubnutí. 

Související články

Dnes nejčtenější

.