Zavřít reklamu

V oblasti operačních systémů pro chytré telefony dominují systémy Android od Googlu a iOS od Applu. V současné době pak 7 z 10 telefonů běží právě na Androidu. Jeho dominantní postavení se sice dostává pod mírný tlak od ostatních hráčů, mezi které nepatří jen Apple, ale pořád je poměrně neohrožené.

Společnost StockApps.com poskytla údaje jasně ukazující, že globální dominance systému Android v oblasti operačních systémů postupně slábne. Jeho celosvětový tržní podíl v lednu 2022 činil 69,74 %, což je pořád hodně, ale v červenci roku 2018 ovládal tento operační systém 77,32 % trhu, což také byl jeho historicky nejvyšší podíl. Za posledních pět let tak klesl o 7,58 %.

Proč podíl Androidu na trhu klesá? 

Ztráta podílu Androidu na trhu se odvíjí od zvýšené konkurence v oblasti operačních systémů. Pohled na data ukazuje, že iOS získal mezi červencem 2018 a lednem 2022 6 % podílu, kdy jej z tehdejších 19,4 % zvýšil na 25,49 %. Na ostatní malé OS připadá zbývajících 1,58 %, o které také Google přišel. I tak má Android díky open-source a cenové dostupnosti přízeň mas po celém světě. Google si tím vybudoval nedostižný náskok a bude potřeba dokázat něco mimořádného, aby ho Apple a ostatní překonali.

market-dominance-of-smartphone-operating-systems.png

Hodně záleží i na geografii. Např. v Africe má Android 84% podíl, iOS zde zabírá zhruba jen 14 %. V Evropě připadá zařízením s Androidem 69,32 %, iOS zde už ale dosahuje 30 %. Operační systém Applu vede jen na severoamerickém kontinentu, kde má 54 % oproti 45 % Androidu. Na asijském a jihoamerickém kontinentu dominuje Android s 81 %, resp. 90 %. iOS zde má 18% podíl v Asii a 10% podíl v Jižní Americe. Ostatní vývojáři operačních systémů se na obou kontinentech podílejí na trhu s telefony méně než jedním procentem.

Telefony Samsung Galaxy S22 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.