Zavřít reklamu

V Google Play je dnes méně aplikací než před čtyřmi lety. Do března letošního roku bylo v obchodě přítomno 2 591 578 aplikací, kdy toto číslo představuje 28% pokles oproti 3,6 milionu titulů, které platforma obsahovala v březnu 2018. Pokles je způsoben tím, že Google přítomný obsah pravidelně čistí o takový, který porušuje podmínky. Nejčastěji jde o ten zasahující do soukromí uživatelů a ohrožující jejich bezpečnost. 

Vyplývá to alespoň z analýzy tradingplatforms.com. Google stanovuje standardy, které musí vývojáři, kteří chtějí své aplikace umístit do jeho obchodu, dodržovat. Mezi ně patří i závazek o dodržování zásady ochrany uživatelských dat. Tyto zásady pak samozřejmě kladou důraz na transparentnost způsobu, jakým tyto aplikace pracují s údaji uživatelů. Navíc u aplikací, které nakládají s citlivými a důvěrnými informacemi uživatelů, jsou nároky ještě vyšší. Dá se tedy říci, že Googlu ani tak nezáleží na kvantitě jako na kvalitě a zpráva o nižším počtu aplikací je vlastně dobrá.

declining-number-of-apps-in-the-play-store

Od roku 2015 používá Google k přijímání aplikací do svého obchodu kombinaci lidských zdrojů a nástrojů umělé inteligence k označování škodlivých nebo nějak nevyhovujících aplikací. Obchod je také vybaven funkcí Google Play Protect, kdy tento software kontroluje všechny aplikace na přítomnost nějakých hrozeb a upozorňuje inženýry Googlu, aby v případě potřeby zasáhli. I když mu samozřejmě něco sem tam uteče, nelze mu upřít alespoň jistou snahu.

Apple App Store v těsném závěsu 

Google Play je s počtem 2,6 milionů aplikací největším obchodem s aplikacemi. Na druhém místě je pak samozřejmě App Store Applu, který obsahuje více než 2,3 milionu aplikací. Bez ohledu na dominanci těchto dvou chtějí mít svůj podíl na trhu i další obchody s digitálním obsahem. Například Amazon App Store obsahuje už na 500 tisíc aplikací pro platformu Android. Jeho nejprodávanější tituly jsou pak z oblasti utilit, her a vzdělávání. Tencent disponuje paletou kolem 45 tisíc aplikací.

Jistě zajímavé by bylo vidět, kdyby Apple konečně otevřel svou platformu iOS ke vstupu dalších možných distribučních kanálů. Jsou sice už kolem toho jisté tlaky, ale nevypadá to na to, že by Apple chtěl ustoupit. Znamenalo by to totiž značný odliv financí, protože za jakýkoli obsah zakoupený v App Store si běžně účtuje 30 %, ať už je to jednorázový poplatek nebo pravidelné předplatné. 

Související články

Dnes nejčtenější

.