Zavřít reklamu

Do redakce nám dorazil na test model Galaxy S22, který má svou největší konkurenci nejen v loňském modelu v podobě řady S21 ale i na začátku roku představeném Galaxy S21 FE. A protože máme v redakci i jeho, mohli jsme oba tyto smartphony mezi sebou patřičně porovnat. 

Balení příliš ničím nepřekvapí. Řada Galaxy S22 si drží jednotný design krabičky, protože je ale model FE přece jen „fanouškovský“, je i jeho krabička trochu hravější. I když je však telefon v černé barvě, krabička je bílá. Uvnitř obou se vyjma telefonů, jinak barevných USB-C nabíjecích kabelů a nástroje na vyndání šuplíku pro SIM nachází jen několik brožur, nic víc, nic míň.

Velikost může být to hlavní 

Oba telefony mají stejný designový jazyk, který Samsung nastolil s řadou Galaxy S21, a která je velice líbivá. Samsung Galaxy S21 FE má rozměry 155,7 × 74,5 × 7,9 mm a váhu 177 g. Jeho displej je 6,4“ Dynamic AMOLED 2X s rozlišením 2340 × 1080 pixelů při 401 ppi, nechybí mu ani 120Hz obnovovací frekvence, která ale není adaptivní. Pokud chcete, můžete se přepnout i jen na 60 Hz.

Galaxy S22 má fyzické rozměry 146 x 70,6 x 7,6 mm, což je dáno jeho menším 6,1“ displejem. Váha je 168 g. Ta oproti modelu S21 FE nepřináší takový rozdíl zejména proto, že má novinka skleněná i záda, kdežto model FE je má plastová. I zde je displej Dynamic AMOLED 2X, který má dokonce i stejné rozlišení (2340 × 1080), a proto dosáhne na 425 ppi. Obnovovací frekvence je adaptivní, a to až do 120 Hz. 

I když to tak na první pohled nemusí vůbec vypadat, tak těch 0,3 palce rozdílu jsou poměrně znatelných. Proto také Samsung s touto velikostí u modelu FE přišel, aby zaplnil díru mezi základním modelem a modelem s přídomkem Plus. Osobně ji vidím jako naprosto ideální, protože kde může být S22+ s 6,6“ displejem už velký a S22 s 6,1“ displejem zase malý, je vlastně 6,4“ ideálním středem. Když zde pak máme 6,7“ Ultru je poměrně škoda, že právě model Plus nezastupuje velikost úhlopříčky, jakou má FE. Je ale pravda, že takto je nabídka alespoň více oddělená a modely se mezi sebou vzájemně nekanibalizují.

Co se konstrukce a použitých materiálů je v tomto ohledu Galaxy S22 jasným vítězem, a to i díky Gorilla Glass Victus+ oproti tomu bez „plus“ u modelu FE a novému rámu Armor Aluminum. K FE je prostě třeba přistupovat jako k odlehčenému modelu. Na druhou stranu má alespoň jednu výhodu. Jeho celá zadní strana je totiž jednolitým plastovým výliskem, a to i co se prostoru kolem fotoaparátů týče. Není zde tedy přítomna žádná ostrá hrana, což se o Galaxy S22 říci nedá.  

Stejné trio, ale jiné specifikace fotoaparátů 

Galaxy S21 FE 5G disponuje trojitým fotoaparátem, kdy jsou zde přítomny 12MPx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/1,8, Dual Pixel PDAF a OIS, 12MPx ultraširokoúhlý objektiv s f/2,2 a 8MPx teleobjektiv s trojnásobným přiblížením, f/2,4, PDAF a OIS. Galaxy S22 disponuje také trojitým fotoaparátem, ale širokoúhlý je 50MPx s f/1,8, Dual Pixel PDAF, OIS, ultraširokoúhlý je 12MPx s f/2,2 a teleobjektiv poskočil na 10 MPx s f 2,4. I on nabídne trojnásobné přiblížení, PDAF a OIS.

Galaxy S21 FE ale poskytuje 32MPx čelní fotoaparát umístěný v průstřelu displeje s f/2,2. Světelnost má sice novější model shodnou, ale jeho rozlišení je jen 10MPx, disponuje ale Dual Pixel PDAF. Bude tedy zajímavé srovnat, který fotí lépe. Fototest i hlavního tria fotoaparátů si pro vás však teprve chystáme.

Výkon, paměť, baterie 

V tomto ohledu jsou karty rozdány poměrně jasně. Model FE je u nás prodávaný se Snapdragonen 888 od Qualcommu, kdežto Galaxy S22 má vlastní Exynos 2200. Náš model Galaxy S21 FE disponuje 6GB pamětí RAM, kdežto Galaxy S22 má 8 GB. Na výsledky Geekbenche se můžete podívat níže, oba modely měly při měření zapnutou funkci RAM Plus na 4 GB.

Velikost baterie je pak dána samotnou velikostí zařízení, takže není divu, že má model FE 4500mAh baterii a model S22 jen tu o velikosti 3700 mAh. Oba zvládají 25W drátové a 15W bezdrátové nabíjení. Oba stroje také už frčí na Androidu 12 s nadstavbou Samsungu One UI 4.1. Samozřejmostí je 5G, nebo Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6. Novinka má ale Bluetooth ve verzi 5.2, model FE disponuje jen verzí 5.0.

Cena bohužel nerozhodne 

Vyjma velikosti, specifikací a dovedností fotoaparátů hraje tu hlavní roli i cena. Protože je Galaxy S21 FE starší, a také méně vybavený, je levnější, a nic na tom nemění ani velikost displeje. Sice je rozměrnější, ale technologicky horší, a to díky absenci adaptivní obnovovací frekvence. Jeho cena se v základní 128GB verzi pohybuje kolem 19 tisíc Kč. Dá se ale sehnat i levněji, protože na něho už prodejci dělají i slevy. 256GB paměťová varianta se pohybuje kolem 21 tisíc Kč. 128GB Galaxy S22 se pohybuje na hranici 22 tisíc Kč, za vyšší paměťové úložiště zaplatíte 23 tisíc Kč.

Kdyby Samsung ceny trošku více od sebe oddálil, bylo by rozhodování o poznání snazší. Takhle zde je rozdíl „jen“ tři tisíce Kč, což není příliš vzhledem k tomu, co s Galaxy S22 dostanete – kvalitnější zpracování konstrukce, lepší ale menší displej, vyšší výkon a lepší specifikaci fotoaparátů. Oba telefony jsou ale skvělé, a ani s jedním neuděláte chybu.

Galaxy S21 FE 5G můžete koupit zde

Galaxy S22 můžete koupit zde

Dnes nejčtenější

.