Zavřít reklamu

Společnost Samsung máme spojenou především s výrobou elektroniky, domácích spotřebičů a možná tak čipů. Její záběr je ale obrovský. Dánská společnost Seaborg a Samsung Heavy Industries oznámila, že společně plánují malý kompaktní jaderný reaktor plující na hladině moře, a který je chlazený roztavenými solemi. 

Návrh společnosti Seaborg se týká modulárních energetických plavidel, které mohou vyrábět 200 až 800 MWe s provozní dobou 24 let. Namísto pevných palivových tyčí, které potřebují neustálé chlazení, je palivo CMSR smícháno v kapalné soli, která funguje jako chladivo, což znamená, že se v případě nouze jednoduše vypne a ztuhne.

SHI-CEO-and-Seaborg-CEO_Samsung
Podpis dohody o spolupráci na on-line akci ze 7. dubna 2022.

CMSR je bezuhlíkový zdroj energie, který dokáže účinně reagovat na problémy spojené se změnou klimatu, a představuje technologii nové generace, která splňuje vizi společnosti Samsung Heavy Industries. Dohoda o partnerství společností byla podepsána on-line. Podle časového plánu společnosti Seaborg, která byla založena v roce 2014, by měly být komerční prototypy postaveny v roce 2024, komerční výroba řešení by měla začít v roce 2026.

Společnost Samsung Heavy Industries podepsala už v červnu loňského roku dohodu s Korejským institutem pro výzkum atomové energie (KAERI) o vývoji a výzkumu reaktorů chlazených roztavenou solí na moři. Kromě elektřiny samotné se uvažuje i o výrobě vodíku, čpavku, syntetických paliv a hnojiv, a to vzhledem k výstupní teplotě chladiva reaktoru, která je k tomu dostatečně vysoká. 

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější

.