Zavřít reklamu

Z obchodu Google Play byla nedávno odstraněna řada aplikací poté, co bezpečnostní odborníci zjistili, že tyto aplikace obsahují kód pro sbírání dat, který získala na Panamě sídlící společnost Measurement Systems. Experti kromě toho objevili, že tato firma spolupracuje s americkými bezpečnostními agenturami a že její dceřinka Packet Forensics LLC je činná ve sdílení dat s americkou vládou.

Bezpečnostní výzkumníci Serge Egelman a Joel Reardon, kteří svá zjištění předali americkým federálním úřadům pro ochranu soukromí, Googlu a deníku The Wall Street Journal, uvedli, že vývojáři Android aplikací údajně dostali od společnosti Measurement Systems zaplaceno výměnou za implementaci jejího kódu sady SDK (Software Development Kit) do jejich aplikací. Při bližším zkoumání vyšlo najevo, že aplikace obsahující tento kód mohou shromažďovat různé informace, včetně e-mailových adres, telefonních čísel, složek s obrázky z komunikační platformy WhatsApp nebo dat o poloze.

Zpráva výzkumníků neuvádí konkrétní jména dotyčných aplikací, mělo se však jednat o „appky“ pro čtení QR kódů, detektory pro měření rychlosti na dálnicích a aplikace pro muslimské modlitby. Vývojáři, kteří do nich zmíněný kód vložili, si údajně mohli přijít na 100 až 10 000 dolarů měsíčně (cca 2 250 až 225 000 Kč). Google údajně některým aplikacím umožní se do jeho obchodu vrátit, pokud kód od Measurement Systems vymažou.

Související články

Dnes nejčtenější

.