Zavřít reklamu

Itálie hodlá zastavit používání ruského antivirového softwaru ve veřejném sektoru. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině. Italské úřady se obávají, že ruský antivirový software by mohl být použit k hacknutí klíčových webových stránek země.

Podle agentury Reuters umožní nová vládní pravidla místním úřadům vyměnit veškerý potenciálně nebezpečný software. Pravidla, která mají začít platit již tento týden, jsou zjevně namířená na globálně známého ruského tvůrce antivirových programů, společnost Kaspersky Lab.

Firma v reakci uvedla, že situaci monitoruje a že má „vážné obavy“ o osud jejích zaměstnanců v zemi, kteří se podle ní mohou stát oběťmi geopolitických důvodů, nikoli z technických důvodů. Zdůraznila také, že je soukromou společností a nemá žádné vazby na ruskou vládu.

Začátkem týdne německý federální kyberbezpečnostní úřad BSI (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) varoval zákazníky Kaspersky Lab před vážným rizikem hackerských útoků. Ruské úřady by prý mohly společnost donutit, aby se nabourala do cizích IT systémů. Kromě toho úřad upozornil, že vládní agenti mohou použít její technologii pro kybernetické útoky, aniž by o tom sama věděla. Společnost se podle svých slov domnívá, že úřad vydal varování z politických důvodů, a její zástupci již požádali  německou vládu o vysvětlení.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější

.